KWK Barbara - Wyzwolenie, o tej kopalni na pewno słyszeli wszyscy. Od 1970 roku połączona została z kopalnią "Chorzów" i nosiła nazwę "Barbara-Chorzów". Kopalnia zamknięta jest od 1993 roku i już wkrótce ma szansę otrzymać swoje drugie życie.
I tu dobra wiadomość, wznowienie wydobycia węgla w Chorzowie wydaje się tylko kwestią czasu i dopełnienieniem formalności. Procedura koncesyjna ruszyła, prawo do wydobycia węgla w KWK Barbara otrzymać ma Grupa Kapitałowa Fasing SA.
- Temat uruchomienia kopalni pozostaje jak najbardziej aktualny. Uzyskaliśmy już koncesję rozpoznawczą. Oczekujemy na uzyskanie koncesji wydobywczej, czas ten jednak wydłuża się ze względów administracyjnych, które są niezależne od nas. Spodziewamy się decyzji w tej sprawie w połowie przyszłego roku - pisze w liście do redakacji Aleksandra Bikz Fasing SA.
- Chorzów, jak i wiele miast na Śląsku, dotkliwie odczuł skutki restrukturyzacji kopalń. Wznowienie wydobycie w kopani Barbara to przede wszystkim szansa na powstanie nowych miejsc pracy. Mamy wykwalifikowaną kadrę, prężnie działają także klasy górnicze, chętnych do pracy na pewno więc nie zabraknie - komentuje plany wznowienia wydobycia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.
Kopalnia Węgla Kamiennego Król, działała w Chorzowie od 1791 do 1937 rou.
Kopalnia fiskalna powstała, z inicjatywy Friedricha Wilhelma von Reden, w 1791 i nosiła nazwę Prinz Karl von Hessen, w 1800 roku przemianowana została na König ("Król")[2]. Na początku XX wieku kopalnię podzielono na 4 pola eksploatacyjne: Wschodnie, Południowe, Zachodnie i Północne. W latach 40. XIX w. górnicy z kopalni Król przeprowadzili strajk o podłożu ekonomicznym przeciwko właścicielom kopalni. Protest górników został uśmierzony przez wojsko pruskie. W 1922 roku została wydzierżawiona polsko-francuskiej spółce "Skarboferme" i zmieniła nazwy pól na: pole Wschodnie - Król-Święty Jacek, pole Południowe - Król Piast, pole Zachodnie - Święta Barbara, a Północne - Wyzwolenie. W 1937 została rozdzielona na 2 kopalnie: Prezydent Mościcki i Barbara-Wyzwolenie.
Kopalnia Węgla Kamiennego Prezydent
W latach 1937-1939 nazywała się Prezydent Mościcki (od nazwy szybu Prezydent Mościcki wybudowanego w latach 1929-1939) i obejmowała pola: Wschodnie i Południowe kopalni Król. W 1972 roku została połączona z kopalnią Polska pod wspólną nazwą Polska. Działalność górnicza została zakończona w 1993 roku. Część budynków pokopalnianych rozebrano, pozostały między innymi budynki: dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna dla kadry, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu skroplonego powietrza (później tzw. łaźnia nowa) oraz nowego kasyna sprzedano.
A wieża Wyciągowa Szybu Prezydent
Jedna z dwu ocalałych wieży szybowych w mieście. W 1931 inżynier Ryszard Heileman z Katowic zaprojektował zespół obiektów dla nowego szybu: wieżę szybową, budynek maszyny wyciągowej, budynek sortowni węgla. Obiekty wzniesiono w 1933. Budynki sortowni i maszyny wyciągowej po likwidacji kopalni zostały zdewastowane i rozebrano je w 1996 roku. Sama wieża ma, przy zachowaniu tradycyjnego kształtu wieży jednozastrzałowej, konstrukcję żelbetową, co odróżnia ją od innych wież szybowych.
Wieża szybowa ma 42,5 metra wysokości, dwa zachowane koła linowe o średnicy 5.5 metra, umieszczone w stosunku do siebie równolegle. Miała dwa skipy o pojemności 10 ton. Do napędu użyto maszyny wyciągowej z silnikiem elektrycznym zasilanym prądem elektrycznym o napięciu 6 kV i o 490 obrotach na minutę. Pozwalało to na wywiezienie około 500 ton węgla na godzinę.
Początkowo szyb nosił nazwę Wielki Jacek (pobliski szyb nazywał się Jacek) a 1937 roku kopalnia otrzymała nazwę Prezydent Mościckia sam szyb nazwę Prezydent. Po wojnie kopalnię i szyb nazwano Prezydent.
W 2008 Miasto Chorzów odkupiło wieżę wyciągową szybu Prezydent i wpisało ją do rejestru zabytków. W 2009 dokonano jej remontu, a w 2010 teren dookoła wieży uporządkowano, zaś sama wieża została podświetlona. 4 listopada 2010 wieża została wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki.
Źródło: Wikipedia
foto: Marek Stańczyk/fotopolska.eu
Napisz komentarz
Komentarze