Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto to ma na celu edukowanie i uświadamianie o sytuacji ludzi z niepełnosprawnością. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tych osób.
Według Światowej Organizacji Zdrowia niepełnosprawni to co najmniej 10% populacji. Z danych Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wynika, że liczba ta w Polsce wynosi prawie 5 milionów mieszkańców, a więc ponad 12% ludności naszego kraju.
3 grudnia ma przypominać nam, że osoby te wciąż napotykają bariery – zarówno komunikacyjne jak i mentalne. Pełnosprawni bardzo często nie dostrzegają trudności, które czyhają na osoby z niepełnosprawnością. Czasem wydawałoby się, tak błahe sprawy jak brak poręczy lub za wysoki chodnik to problemy nie do pokonania dla osób niepełnosprawnych.
Właśnie ten dzień ma zwrócić naszą uwagę, że takie sprawy uniemożliwiają innym normalne funkcjonowanie. Obchody tego szczególnego dnia skupiają się na podkreśleniu tego, że niepełnosprawni powinni cieszyć się pełnią praw człowieka w każdym ich aspekcie - społecznym, ekonomicznym i kulturowym.
Nie bądźmy obojętni na losy drugiego człowieka i pomagajmy sobie nawzajem – nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok.
Napisz komentarz
Komentarze