Pamiętacie jeszcze niedźwiedzie polarne, które przez lata były mieszkańcami Śląskiego ZOO? Wrócą do ogrodu i to w znacznie większym towarzystwie. Dyrekcja ZOO w Chorzowie poinformowała o utworzeniu na terenie ogrodu Polaricum – stałej ekspozycji prezentującej, ale także służącej ochronie gatunków zamieszkujących Arktykę i Antarktydę. Już wkrótce będzie można podziwiać pingwiny, foki i niedźwiedzie polarne w specjalnie stworzonym w tym celu obiekcie, zapewniającym nie tylko cele wystawiennicze i edukacyjne, ale przede wszystkim spełniającym standardy opieki nad tymi zwierzętami.
Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnął konkurs na koncepcję takiego obiektu. Kiedy ogród zoologiczny otrzyma odpowiednie finansowanie plany na papierze będzie można zaczął wcielać w życie. Choć na chwilę obecną nie jest znany koszt realizacji inwestycji to warto nadmienić, że powstające w łódzkim ZOO Orientarium, czyli wielkopowierzchniowa wodno-lądowa ekspozycja fauny i elementów flory strefy Azji południowo-wschodniej będzie kosztować ponad 240 milionów złotych. Koszt budowy funkcjonującego we Wrocławiu Afrykarium to prawie 220 milionów. Trzeba spodziewać się zatem podobnej kwoty za realizację przedsięwzięcia.
W opinii sądu konkursowego czytamy:
- Na konkurs wpłynęło 5 projektów. Na wstępie stwierdzić należy że konkurs, choć skromnie obsadzony, generalnie odpowiedział na oczekiwania zamawiającego. Przyniósł ciekawe i różnorodne propozycje rozwiązań projektowych kompleksu Polaricum pozwalające na dalsze prace nad tym projektem.
Sąd Konkursowy odstąpił jednak od przyznania I nagrody. W przedstawionych projektach zabrakło wystarczająco wyrazistej, silnej, ikonicznej propozycji projektowej kojarzonej ze środowiskiem polarnym, a równocześnie spełniającej najlepiej wymagania dobrostanu zwierząt. W zasadzie żaden z projektów nie daje dobrego zaplecza-schronienia hodowanym tu zwierzętom. Niewystarczająco również potraktowano aspekty ekonomiczne i związane z utrzymaniem obiektów. Zauważyć można, że przedstawione projekty zaprezentowały dwa diametralnie różne podejścia do tematu: budowę kompleksu w postaci zamkniętej formy obiektu oraz zestawienia elementów formy otwartej w krajobrazie. Podejście formy zamkniętej dawało większe możliwości symbolicznego, jasnego i mocnego zaakcentowania jej funkcji, formy otwarte zaś – zarówno te o dośrodkowej, jak i odśrodkowej, krajobrazowej orientacji dają, jak zauważono, lepsze możliwości komunikacyjne i zapewnienia dobrostanu zwierząt, edukacyjne oraz prezentacji cech środowiska polarnego hodowanych zwierząt.
Wybrano jednak ex aequo dwie II. nagrody, których koncepcje zostaną połączone i będą stanowiły bazę dla finalnego projektu. W gronie zwycięzców znaleźli się 8486 Architekci: Anna Struska i Henryk Struski, a także Pracownia Projektowa AIM Arkadiusz Miśkiewicz i Pracownia gb-arch Grzegorz Buława.
Jak mówi dyrektor chorzowskiego ZOO, Jolanta Kopiec:
- W zamierzeniach ogrodu zoologicznego jest stworzenie ekspozycji komplementarnej dla obiektu Afrykarium we Wrocławiu i Orientarium w Łodzi, którego budowa zacznie się w przyszłym roku. Ochrona gatunków zagrożonych topniejącymi lodowcami na Arktyce i Antarktydzie stanowi dla nas duże wyzwanie, bowiem zwiedzający ciągle pytają o białe niedźwiedzie, foki i pingwiny, które kiedyś mieszkały w naszym Śląskim ZOO i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Oddalone od siebie zaledwie o ponad godzinną podróż ogrody zoologiczne uzupełniać będą się kolekcją zwierząt z różnych obszarów.
Zgodnie z informacją dyrekcji ogrodu, zakończony konkurs jest wstępem do dalszych prac konkursowych, w wyniku których może powstać projekt techniczny do realizacji. Spodziewany czas prawdopodobnej realizacji tej inwestycji to lata 2018-2020.
Fot.: SARP Katowice
Napisz komentarz
Komentarze