Ile można zarobić jako junior, a ile jako senior w branży IT?
Zdobycie kompetencji IT nie należy jednak do łatwych. Ludzie uczą się do “fachu” całymi latami, po to aby rozpocząć karierę z poziomu juniora. Każdy jednak się zgadza, że zarobki w tym zawodzie są zdecydowanie powyżej średniej. Jak więc odpowiednio przygotować się do zawodu programisty? Lepiej wybrać szkołę wyższą, stacjonarny kurs programowania w Warszawie, a może uczyć się samodzielnie?
Zarobki w zawodzie programisty są bardzo zróżnicowane. To ze względu na fakt, że są kształtowane przez wiele rozmaitych czynników - takich jak:
Wielkość projektu i firmy go zlecającej
Branża, dla której projektujemy i potencjalne zyski klienta
Złożoność i kompleksowość projektu
Wiedza i doświadczenie programisty
Najbardziej niepewne zarobki obejmują programistów na początkującym poziomie. Tutaj bowiem stawka miesięczna netto waha się od 3 tys. do 6 tys. - nie ma jednej zasady. Tak naprawdę jeśli komuś uda się “złapać” stanowisko w dobrze prosperującej firmie, od razu będzie zarabiał dużo powyżej średniej krajowej.
Nieco bardziej konkretnym można być w przypadku naprawdę doświadczonych programistów. Ci najczęściej zarabiają od 9 tys. do 15 tys. miesięcznie. Z drugiej strony jednak - również tacy, którzy potrafią dobić do 20, czy nawet 30 tys. na miesiąc nie należą do rzadkości.
Czego potrzeba, aby zostać programistą? Studia, certyfikat, a może samodzielna nauka?
Jedną z najbardziej znamiennych właściwości branży IT jest to, że jako jedna z niewielu nie bazuje na absolwentach powiązanych kierunków na szkołach wyższych. Wynika to głównie z faktu, że uczelnie są dość staroświeckimi instytucjami. Każdy kierunek ma specjalnie przygotowany program, który obejmuje minimum trzy najbliższe lata.
W IT wiedza bardzo szybko ulega dezaktualizacji. Trudno jest zaplanować efektywne szkolenie na rok, a co dopiero na trzy lata. Dlatego dużo lepiej niż studia, dla informatyków sprawdzą się wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia.
Opcją alternatywną jest też samodzielna nauka. Tutaj jednak pojawia się problem odróżniania przydatnej wiedzy od tej bezużytecznej. Żeby zrobić to skutecznie, trzeba mieć już jakąś wiedzę o informatyce. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy naukę - lepiej jest udać się na kurs. Gdy już osiągniemy pewien poziom, możemy zacząć szukać nowych informacji na własną rękę.
Szkolenie online vs. stacjonarny kurs programowania w Warszawie - co wybrać?
Ostatnimi czasy bardzo spopularyzowała się zdalna forma nauki. W niektórych przypadkach jednak szkolenia stacjonarnego nie da się niczym zastąpić. Tak też jest w przypadku programowania. Będziemy mieli kontakt z zespołem ludzi i bezpośrednio z nauczycielem. Jeśli czegoś nie zrozumiemy - możemy poprosić o sprostowanie czy dokładniejsze wytłumaczenie. Kursy zdalne często nie dają takiej możliwości: szkolenia stacjonarne w Warszawie już tak.
Napisz komentarz
Komentarze