Wakacje są corocznie czasem intensywnej służby dla policjantów pionu ruchu drogowego. Codziennie na drogi wyjeżdżało ich około 4 tysięcy. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani w zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Głównym celem ich działań było ograniczenie liczby wypadków i kolizji.
W okresie wakacji policjanci odnotowali 5,216 wypadków (w 2020 r. – 5,598, w 2019 r. – 6,289) w których zginęło 479 osób (2020 r. - 500, 2019 r. - 594), a 6,172 zostało rannych (2020 r. – 6,525, 2019 r. – 7,462).
Od początku 2021 roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h zostało zatrzymane 41,029 kierującym. To nieco mniej takich przypadków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rok wcześniej prawo jazdy zostało zatrzymane bowiem 44,523 kierowcom. Policjanci od początku roku zatrzymali już ponad 69 tysięcy nietrzeźwych kierujących.
- Przypominamy, że po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Policyjnych patroli w tych miejscach na pewno nie zabraknie - czytamy w komunikacie policji.
Bezpieczna droga do szkoły to cel działań funkcjonariuszy. W pierwszych dniach września, policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół oraz zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci przeprowadzili m.in. weryfikacje oznakowania oraz urządzeń ostrzegawczo zabezpieczających w rejonach szkół oraz placówek oświatowych. W jej wyniku sporządzono blisko 1500 wniosków o jego poprawę.
- Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą co należy wziąć pod uwagę podczas kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego. Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze - apelują funkcjonariusze
Szybciej zapadający zmrok oraz opady deszczu wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Najwięcej bowiem w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego.
Źródło: KMP Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze