Podczas Festiwalu Otwarcia najważniejszą z atrakcji będzie możliwość zwiedzenia wystawy stałej, która zatytułowana jest "Królestwo żelaza". Przez wystawę odwiedzających poprowadzą byli pracownicy i pracownice hut, których wspomnienia, utrwalone na filmach, pozwalają zrozumieć czym jest praca w hutnictwie. Na wystawie zaprezentowane zostaną w przystępny i atrakcyjny sposób zarówno kwestie technologiczne omawiane za pomocą zgromadzonych eksponatów, w tym wielkogabarytowych urządzeń, jak i codzienność pracy i życia w hutniczych rodzinach. Tak zaplanowana wystawa podzielona została na dwie zasadnicze części – „strefę pracy" oraz „strefę życia".
W przestrzeni hali byłej elektrowni Huty Królewskiej z 1895 r., w którym zlokalizowane zostało Muzeum Hutnictwa dominuje 7 wielkich urządzeń; młoty hutnicze, walcarka, prasa i prostownica do szyn kolejowych. Trwają prace nad tym, aby część maszyn mogła być bezpiecznie uruchamiana na potrzeby pokazów dla zwiedzających. Opowieść o hucie i hutnictwie dopełnia film w niezwykłym kinie, z półokrągłym ekranem, w którym będzie można nie tylko zobaczyć hutę i jej historię, ale nawet ją poczuć.
- Najważniejszą z atrakcji będzie możliwość zwiedzania wystawy stałej, której tytuł to „Królestwo Żelaza”. Jest ona oparta na wspomnieniach byłych pracowników huty. W głównej hali dominuje siedem wielkich urządzeń. Część z nich będzie uruchamiana na potrzeby zwiedzających. Opowieść o hucie i hutnictwie dopełnia film w niezwykłym kinie 5D – mówi prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.
W centrum zainteresowania tej placówki pozostają huty Kościuszko i Batory, ale to zarazem uniwersalna opowieść o wszystkich hutach. Muzeum Hutnictwa będzie zatem muzeum o zasięgu co najmniej regionalnym. Narracja w muzeum ma dwa filary. To ludzie pracujących w hutnictwie i maszyny, które towarzyszyły im w tej pracy.
W nowym Muzeum Hutnictwa nie zapomniano o najmłodszych. W Muzeum przygotowana będzie specjalna ścieżka dziecięca, której patronem i przewodnikiem będzie „Przetopek". Jak głosi legenda, jest to nowo zamieszkały w Muzeum Hutnictwa dobry duch tego miejsca, który na jednej z muzealnych ścian, nie wiedzieć kiedy pozostawił swoją podobiznę. To on poprowadzi dzieci przez wystawę stałą.
Dwa dni Festiwalu Otwarcia to moc atrakcji. Przygotowanych zostanie szereg wydarzeń – warsztatów, pokazów, koncertów, doświadczeń i eksperymentów, a wszystko to i o wiele więcej w akompaniamencie huku armat, okolicznych młotów kuźniczych i hutniczych orkiestr dętych
- Wszelkie szczegóły organizacyjne zaczniemy podawać do publicznej wiadomości z początkiem listopada. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszam do odwiedzenia Muzeum Hutnictwa. Razem rozpalimy nowy ogień! – zapowiada Andrzej Kotala.
Szczegóły organizacyjne zostaną podane do publicznej wiadomości na początku listopada na powstającej właśnie stronie internetowej muzeumhutnictwa.pl. W chwili obecnej można śledzić profil Muzeum Hutnictwa w serwisie społecznościowym Facebook. [TUTAJ].
Źródło: Informacja prasowa
Napisz komentarz
Komentarze