Pani Lucyna Roszyk, specjalista do spraw komunikacji społecznej PORR odpowiada na pytania "Tuby", związane z realizacją inwestycji budowlanej.
Szanowny Panie Redaktorze, poniżej przekazuję odpowiedzi na Pana pytania:
Czy wiedzą Państwo, jak uciążliwy jest dla mieszkańców hałas, spowodowany wykonywaniem głośnych prac, podczas realizowanej przez Państwa inwestycji przy ul. Kościuszki 83?
Zgodnie z definicją hałasu stanowią go dźwięki o częstotliwości od 16Hz do 16 000 Hz. Efekty akustyczne generowane w związku z realizowaną budową Osiedle Kościuszki w Chorzowie nie przekraczają norm przewidzianych w polskim prawie. Poziom dB generowany przez maszyny jest monitorowany przez pracowników budowy na bieżąco.
Czy te prace muszą być prowadzone w nocy?
Obecny etap realizacji inwestycji to betonowanie płyty fundamentowej. W praktyce oznacza to, że rozpoczęty proces układania mieszanki a następnie zacierania betonu musi trwać aż do jego zakończenia. Po ułożeniu betonu, co często zajmuje wiele godzin, a w sytuacji awarii podczas jego produkcji albo transportu, czas ten ulega jeszcze automatycznemu wydłużeniu, następuje proces wiązania betonu a następnie jego zacierania. W przypadku Osiedla Kościuszki podejmowane są działania w zakresie optymalizacji harmonogramu prac. Odnośnie samego procesu betonowania testowano, w celu skrócenia całego procesu, dodatków przyśpieszających wiązanie czy zacieraczki innego typu. Niestety, ale uzyskiwane w ten sposób efekty nie były satysfakcjonujące i pozostano przy pierowtnych rozwiązaniach, które gwarantują realizację projektu zgodnie z jego założeniami.
Czy posiadają Państwo zgodę odpowiednich organów na prowadzenie w/w prac w godzinach nocnych? Jeśli nie, dlaczego?
Osiedle Kościuszki realizowane jest w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Prezydenta Miasta Chorzów na rzecz JW Construction. Odnośnie prac w godzinach nocnych to pragniemy zwrócić uwagę, że godziny od 22:00 do 06:00 są jedynie zwyczajowo przyjęte jako godziny tak zwanej ,,ciszy nocnej". Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem przekroczenie wskazanych godzin nie stanowi samo w sobie naruszenia tak zwanej ciszy nocnej (nie istnieje przepis, który określałby te godziny).
Czy kontaktowali się Państwo z mieszkańcami pobliskiego osiedla? Co było konsultowane?
W odpowiedzi na wysłany w ostatnim tygodniu września email przez jednego z mieszkanców został nawiązany kontakt telefoniczny i emailowy. W trakcie rozmowy przekazane zostały uwagi dotyczące budowy, które następnie były przedmiotem weryfikacji z kierownictwem budowy.
Jakie kroki zostały przedsięwzięte, żeby wynagrodzić mieszkańcom to, że nie mogą spokojnie w nocy wypocząć?
Zastrzeżenia dotyczące budowy zgłaszała dotąd jedna osoba, która ma 3-miesięczne dziecko i z tego powodu zaproponowano jej skorzystanie z hotelu w dni, na które zaplanowano betonowanie. Propozycja została odrzucona.
Czy to prawda, że padła od Was propozycja opłacenia hotelu na czas głośnych prac dla zainteresowanych tym osób? Czy mieszkańcy wiedzą o tym, że mogą z tego skorzystać?
odpowiedź powyżej
Dlaczego pracownicy nie stosują się do zaleceń służb, które wg rzecznika policji interweniowały już kilkadziesiąt razy?
Tak jak wskazano powyżej:
- normy hałasu nie są przekraczane,
- godziny od 22:00 do 06:00 są jedynie zwyczajowo przyjęte jako godziny tak zwanej ,,ciszy nocnej". Zgodnie z obowiązujacym w Polsce prawem przekroczenie wskazanych godzin nie stanowi samo w sobie naruszenia tak zwanej ciszy nocnej
- technologia wymaga aby proces układania i zacierania betonu prowadzić w sposób ciągły aż do jego zakończenia.
Napisz komentarz
Komentarze