Przechodząca prawidłowo przez pasy piesza minęła znajdującą się na jezdni wysepkę, a tuż za nią doszło do wypadku. Kierowca tłumaczył, że nie zauważył kobiety, próbował zahamować, ale było już za późno.
Czytaj także: Tragiczny bilans na śląskich drogach w wypadkach z udziałem pieszych
Z relacji świadków wynika, że poszkodowana znajdowała się w pozycji leżącej po tym, jak uderzył w nią samochód. W takiej pozycji utrzymywali ją działający na miejscu mundurowi.
- Policjanci pilnowali, aby kobieta nie podnosiła się z jezdni do czasu przyjazdu pogotowia. Takie działanie ma na celu uniknięcie pogłębienia ewentualnego urazu. Pani skarżyła się na ból pleców, była przytomna - informuje Sebastian Imiołczyk, oficer prasowy chorzowskiej policji. - Została przewieziona do szpitala w Bytomiu - dodał.
Sprawca wypadku również potrzebował pomocy lekarza i także przewieziono go do szpitala. Prawdopodobnie w jego wypadku nie było obrażeń, a poczuł się źle ze względu na stres związany ze zdarzeniem.
Bądź rozsądny - upewnij się, że jesteś bezpieczny
Kodeks drogowy nakazuje kierującemu zmniejszenie prędkości przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy. Nie oznacza to, że znajdując się w pobliżu przejścia możemy wchodzić bezpośrednio pod koła samochodu. Warto przypomnieć sobie i stosować zasadę której uczyliśmy się już w przedszkolach: zatrzymaj się przed przejściem, spójrz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo, jeśli nic nie nadjeżdża możesz przejść na drugą stronę. Taka postawa będzie również dobrym przykładem dla najmłodszych uczestników ruchu.
Należy także pamiętać, że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Napisz komentarz
Komentarze