Depresja to jedna z najbardziej popularnych chorób, która utrudnia funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie. Choć występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana. Według WHO dotyka około 5% populacji.
Choroba ta objawia się przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, w tym zmianami nastroju. To z kolei przekłada się na zaniedbywanie codziennych obowiązków i problemy z wykonywaniem podstawowych czynności. Wśród chorych na depresję obserwuje się także m.in.: niezdolność do odczuwania przyjemności, niską samoocenę, brak poczucia sensu, poczucie winy, zaburzenia snu oraz apetytu, a nawet myśli o samobójstwie i śmierci.
Objawy te mogą mieć rożne nasilenie. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zmiany nastroju o charakterze depresyjnym trwające dłużej niż dwa tygodnie powinny nas skłonić do szukania pomocy.
U kogo najczęściej diagnozuje się depresję?
Depresja najczęściej diagnozowana jest u osób między 20. a 40. rokiem życia. Przyjęło się, że zespół depresyjny nie może rozwinąć się przed zakończeniem okresu dojrzewania, jednak coraz więcej psychiatrów uważa, że problem dotyczy ok. 2% niepełnoletnich.
Depresja coraz częściej dotyka także młodzież. Szacuje się, że jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. - czytamy na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
Uważa się, że nie ma pojedynczego czynnika, który jest odpowiedzialny za powstanie tej choroby. Uwarunkowana jest ona różnymi czynnikami i działają one równocześnie. Według ekspertów przyczyny wystąpienia depresji mogą różne. Jako najczęstsze wymienia się: konkretne wydarzenia w życiu, przewlekły stres, czynniki społeczne, uwarunkowania genetyczne oraz cechy osobowości.
Czy depresję można leczyć?
Depresję można, a nawet powinno się leczyć. Najkorzystniejsze jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Najczęściej stosowaną metodą psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna. Polega ona na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji. Nie bez znaczenia jest także edukacja. Ważne, aby wyjaśnić pacjentowi oraz jego najbliższym, na czym polega ta choroba.
Gdzie szukać pomocy?
Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, psychologiem lub psychiatrą. Warto również zajrzeć na stronę internetową Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji, na której można znaleźć wszelkie informacje na temat choroby, a także podpowiedzi, gdzie szukać pomocy oraz grup wsparcia. Wszystkie numery telefonów zaufania można znaleźć tutaj: https://depresja.org/gdzie-szukac-pomocy/#
Pamiętajmy, że depresja to nie "fanaberia", tylko choroba, która może mieć poważne skutki. Choć jest uleczalna, może nawracać, dlatego tak ważne jest zrozumienie oraz stałe wsparcie chorej osoby.
Fot. Pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze