Od czwartku, 24 lutego, trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W ciągu siedmiu dni pod ostrzałem były m.in. ukraińskie budynki mieszkalne, środki transportu, przedszkola oraz szpitale. Od początku ataku zginęło ponad 2000 cywili. Po tygodniu walk Rosjanom udało się zająć pierwsze, duże ukraińskie miasto - Chersoń. Dzisiaj, w momencie, gdy na kilku frontach trwa wojna, rozpocznie się druga tura rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.
Chorzów dla Ukrainy
Chorzowianie bardzo zaangażowali się w pomoc dla Ukrainy, szczególnie Tarnopola - naszego miasta partnerskiego. Dzięki trwającej w Centrum Integracji Międzypokoleniowej zbiórce, udało się uzbierać ponad 60 palet wypełnionych po brzegi najpotrzebniejszymi darami. Do Chorzowa przyjechała także grupa pierwszych uchodźców, którym zagwarantowano podstawową opiekę. W mieście pojawia się też coraz więcej propozycji bezpłatnych zajęć dla dzieci z Ukrainy. Z taką inicjatywą wyszedł chociażby Ruch Chorzów czy DOSIR Sokolnia. Do pomocy dołączyło również Chorzowskie Centrum Kultury, gdzie dochód z biletów na jeden ze spektakli, zostanie w całości przekazany na pomoc Ukrainie.
Polska wspiera wschodnich sąsiadów
Już ponad 500 tys. uchodźców przekroczyło Polską granicę. Nasz kraj zapewnił pomoc zarówno od strony logistycznej, operacyjnej, finansowej, jak i humanitarnej.
– Jesteśmy zobowiązani, żeby pomóc naszym sąsiadom i to robimy. Zorganizowaliśmy korytarz humanitarny, przyśpieszyliśmy wszystkie procedury, które po naszej stronie mogliśmy przyspieszyć. Jestem w stałym kontakcie z premierem i prezydentem Ukrainy po to, żeby pomóc tym biednym ludziom, uciekającym przed wojną. Tym ludziom, którzy szukają schronienia. - powiedział Premier Mateusz Morawiecki
W środę, 2 marca, Prezydent Andrzej Duda wystąpił w orędziu na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę i polskiej pomocy dla uchodźców.
- Jako Polska od pierwszego dnia aktywnie pomagamy naszym sąsiadom. Zabiegaliśmy na arenie międzynarodowej o jak najostrzejsze sankcje wobec agresorów i stały się one faktem. - wygłosił Prezydent Andrzej Duda
Na Rosję zostały już teraz nałożone liczne sankcje, co znacząco wpłynęło na niemalże każdy sektor rosyjskiej gospodarki. W ciągu zaledwie kilku dni rubel stracił około jednej trzeciej swojej wartości! Podjęto też wiele decyzji o tym, aby odsunąć Rosję od wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Ponadto na całym świecie odbywają się protesty, podczas których manifestujący wyrażają głośny sprzeciw wobec działań Putina.
Historyczna decyzja Unii Europejskiej
Po raz pierwszy w historii Unia Europejska będzie opłacać zakup i dostawę broni do Ukrainy. Środki na dostawy będą pochodziły ze wspólnego unijnego budżetu, a ściślej mówiąc z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Jego budżet na 7 lat wynosi 5 mld euro. Taka decyzja ma zachęcić unijne kraje do wysyłania broni zaatakowanemu państwu. Finansowany będzie transport, ale kraje członkowskie będą mogły otrzymać też zwrot kosztów za już wysłane dostawy.
Unia Europejska wzmocniła też sankcje wobec Kremla.
- Po pierwsze, zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów. Po drugie, zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie. - poinformowała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej
ONZ potępia inwazję Putina
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę. Za dokumentem zagłosowała zdecydowana większość, bo aż 141 państw członkowskich. Przeciwnych było 5 państw, w tym: Rosja, Białorusia, Syria, Korea Północna oraz Erytrea, natomiast 35 wstrzymało się od głosu. Rezolucja uznała, że Rosja naruszyła zasady Karty Narodów Zjednoczonych i zażądano w niej, by Federacja Rosyjska natychmiast wycofała swoje siły z Ukrainy. Ponadto w dokumencie wyrażono zaniepokojenie doniesieniami o atakach na obiekty cywilne oraz ubolewanie z powodu zaangażowania Białorusi w wojnę.
Zełenski z apelem do Żydów świata
Podczas najnowszego wystąpienia Wołodymyra Zełenskiego, Prezydent podkreślił, że Ukraina walczy w obronie prawdy i pokoju.
- Jesteśmy jedną całością, nas jest bardzo dużo. Pokochaliśmy się nawzajem, pomagamy jeden drugiemu, walczymy jeden za drugiego. - oznajmił Zełensky
Mówił też o uderzeniu rosyjskich rakiet w Babi Jar, wąwóz leżący dziś w obrębie Kijowa, w którym, w czasie II wojny światowej, znajdowało się miejsce kaźni Żydów i nazistowski obóz koncentracyjny.
- Zwracam się do wszystkich Żydów świata: zobaczcie co się dzieje. To jest bardzo bolesne. Was są miliony, miliony Żydów na całym świecie. Zobaczcie co tu się dzieje. Widać jak rodzi się nazizm. Krzyczymy o zabijaniu pokojowo nastawionej ludności, zabijaniu Ukraińców. - dodał w wystąpieniu Zełensky
Fot. Pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze