Już od godziny 14:00, na Stadionie Śląskim w Chorzowie, czuć było atmosferę wzajemnego wsparcia i wspólnej zabawy. Wiele firm i instytucji, a także mnóstwo wolontariuszy przygotowało ciekawe atrakcje, skierowane głównie do najmłodszych - ale nie tylko.
Pod jednym z wielu namiotów w okolicy Stadionu, trenerzy i zawodnicy klubu walki Tornado Świętochłowice zorganizowali pokazy oraz wspólne warsztaty. W tym klubie, jak w wielu innych na Śląsku, każdy uchodźca z Ukrainy może uczęszczać na treningi całkowicie za darmo. Klub Tornado oferuje również zajęcia dla kobiet, jak np. popularna Zumba.
- Zachęcamy najmłodszych do udziału we wspólnej zabawie. Nauka padów, rzutów, takich początkowych "zabaw", żeby te dzieciaki mogły zapomnieć na chwilę o tym co się u nich dzieje. Sport to jest fajna alternatywa dla tego wszystkiego. Jak mają walczyć ze sobą, to tylko na macie - relacjonuje Adam Brysz, trener w klubie Tornado. - Działamy żeby pomagać, bo tak po prostu trzeba - mówi Adam.
Tuż obok odbywały się praktyki z rysowania, skierowane do najmłodszych uczestników pikniku.
- Organizujemy warsztaty plastyczne dla dzieci, są to warsztaty gdzie do wygrania są wejściówki do nas - mówi Basia z Centrum Rozrywki 4KIDS w Tychach. - Przy okazji jest zbiórka, dużo fajnych ludzi i można super spędzić czas! Rysujemy, poznajemy się nawzajem, dzieci malują flagi, miejsca gdzie mieszkały, gdzie mieszkają obecnie - dodaje Basia.
- Dostaliśmy propozycję współpracy z Fundacją "Rakiety". Nasza Fundacja ma podobną misję, pomagamy dzieciakom, chętnie wzięliśmy udział w wydarzeniu - informuje Michał Bryndal, prezes zarządu Fundacji Klinika Marzeń. - Wraz z firmą 4KIDS zrobiliśmy konkurs plastyczny na temat wiosenny, żeby jak najdalej uciec od tego co się dzieje. Żeby pokazać dzieciom, że jest inny świat niż wojna i "złe rzeczy". Mamy dużo wspaniałych prac, które zostaną nagrodzone - podkreśla Michał.
Na miejscu nie zabrakło również chorzowskich służb: straży pożarnej, miejskiej oraz policji. Ważne jest, aby doświadczone trudem wojny dzieci widząc mundur, nie miały złych skojarzeń. Mundurowy ma być dla nich wsparciem. One często muszą się na nowo nauczyć, że to osoba, która jest ich sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.
- Mamy stanowisko profilaktyczne, skierowane szczególnie do najmłodszych uczestników tej imprezy. Przy okazji tej akcji edukujemy o bezpieczeństwie, opowiadamy, gdzie uzyskać pomoc, gdzie można prowadzić zbiórki dla Ukrainy. Rozmawiamy, jesteśmy bliżej, wszyscy tutaj musimy się trzymać razem i pomagać jak się da - mówi mł. asp. Iwona Dubaj z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. - Mamy Sznupka, naszego pomocnika, który chętnie się fotografuje, chętnie pomaga, opowiada najmłodszym, że nie wolno z obcymi nigdzie odchodzić - wymienia chorzowska Policjantka.
Punktualnie o godzinie 17:30 na scenie pojawił się zespół Enej. Zgromadzeni pod Stadionem Śląskim uczestnicy wyposażeni byli we flagi Ukrainy oraz antywojenne hasła i grafiki. Podczas koncertu wyspąpili m.in. Golec uOrkiestra, Ewelina Lisowska i Marcin Wyrostek. Odśpiewano także uroczyście hymn Ukrainy. Imprezę uświetnił występ zespołu DŻEM. W ostatnim wykonanym przez nich utworze "Sen o Victorii" został nieco zmieniony tekst, poprzez dodanie słów "Wolna Ukraina".
Pod koniec koncertu poiformowano o zebraniu 350 tys. zł. Nie jest to jeszcze ostateczna kwota zbiórki.
Napisz komentarz
Komentarze