Fundacja S.O.S. dla Zwierząt powstała w 2007 roku z inicjatywy Anety Motak i Janiny Przysiężniuk-Muzyczyszyn, które postanowiły sformalizować swoje działania na rzecz bezdomnych zwierzaków. Ich głównym celem było wtedy powołanie do życia schroniska w Dąbrowie Górniczej, radykalna poprawa warunków w sosnowieckim schronisku oraz stworzenie wolontariatu na rzecz zwierząt.
- Jednym z powodów powstania fundacji było utworzenie wolontariatu w katowickim schronisku, a następnie w sosnowieckim, gdzie urągające warunki bytowania zwierząt i śmiertelność doprowadziły do tego, że masowo wysyłaliśmy zmarłe zwierzęta na badania sekcyjne, wykonywaliśmy testy na choroby zakaźne, prowadziliśmy stronę internetową, pomagając w adopcji i wreszcie doprowadziliśmy do zmiany lekarza weterynarii, po procesie przed Izbą Weterynaryjną. Zapoczątkowaliśmy wolontariat i prowadziliśmy go przez dwa lata. Uważamy, że mamy ogromny udział w poprawie warunków w tym schronisku. Bez naszej pracy, bezkompromisowości, nonkonformizmu i uporu nic by się w tym koszmarnym miejscu nie zmieniło. - czytamy na stronie Fundacji S.O.S.
Działalność Fundacji S.O.S.
Najważniejszą dziedziną aktywności Fundacji jest prowadzone przez nią schronisko "Psia Chata", które daje dach nad głową psom, kotom i zwierzętom gospodarskim. Jego obszarem działalności jest cała Polska ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Do schroniska najczęściej trafiają zwierzęta po zmarłych osobach, z interwencji, wypadków czy wyrzucane z domów. Podopiecznymi "Psiej Chaty" są także zwierzęta przyjmowane w ramach umowy z Urzędem Miasta Chorzów, która obejmuje zwierzęta gospodarskie oraz te małe, dzikie, nieobjęte ochroną.
Kolejny obszar działalności Fundacji to działania edukacyjne, polegające na szkoleniach wolontariuszy i odwiedzinach w szkołach czy przedszkolach. Realizowany jest też program resocjalizacyjny dla osób osadzonych w więzieniach. Ponadto w różnego rodzaju placówkach, m.in. w: domach seniora, hospicjach, świetlicach terapeutycznych, prowadzone są zajęcia w ramach animaloterapii.
Warto dodać, że na co dzień, w miarę posiadanych środków, organizowana jest również pomoc w opłacaniu leczenia zwierząt, których właściciele znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.
Jak można pomóc?
Szacuje się, że w ciągu każdego roku schronisko pomaga około 200 psom i 50 kotom. Każdy, kto chciałby włączyć się w tę pomoc może to zrobić na kilka sposób. Pierwszym jest oczywiście PRZEMYŚLANA adopcja. W schronisku czeka mnóstwo wspaniałych zwierząt, które czekają na to aż ktoś podaruje im nowy, przytulny dom.
Jeśli ktoś nie ma warunków na realną adopcję, ale chciałby poprawić los zwierzaka i pomóc mu na odległość, może zdecydować się na adopcję wirtualną. Wystarczy wskazać zwierzę, które chce się sponsorować, poprzez dopisanie jego imienia przy przelewie.
Fundację S.O.S. można wesprzeć także poprzez wpłacanie datków, przekazanie 1% podatku lub zostając wolontariuszem.
Szczegóły dotyczące wszystkich wyżej wymienionych form pomocy znajdziecie na stronie: https://fundacjasosdlazwierzat.org/pomoc/
Fot. Fundacja S.O.S.
Napisz komentarz
Komentarze