Filatelistyka narodziła się dopiero w XIX wieku – dokładnie w maju 1840 roku. Wtedy to po raz pierwszy Poczta Angielska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy jako zapłatę za przesyłkę. Bardzo szybko okazało się, że znaczek wzbudził ogromne zainteresowanie kolekcjonerskie.
Pierwszymi filatelistami byli ich twórcy – projektanci i rytownicy. Potem znaczkiem zainteresowali się księgarze, którzy rozwinęli handel znaczkami, albumami i katalogami. W kilka lat po Wielkiej Brytanii znaczki pocztowe do obiegu wprowadziły kolejne państwa – zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach. Dzisiaj to właśnie pierwsze znaczki są dla kolekcjonerów najcenniejsze.
Filatelistyka zdobyła na świecie ogromną popularność. Znaczki zbierali poeci, pisarze, królowie, papieże, aktorzy, sportowcy, politycy, muzycy, naukowcy. Gromadzenie znaczków pocztowych dawało ogromne możliwości poznania wielu dziedzin, takich jak kultura, literatura, religia. Emisje znaczków pocztowych pozwalały prezentować wybitne osobistości wielu krajów. Są to przywódcy, święci, papieże, uczeni, pisarze. Znaczki dokumentowały i dokumentują nadal wydarzenia historyczne, kulturalne, społeczne. Właściwie nie ma już dziedziny, która nie zostałaby przedstawiona na znaczkach pocztowych. Można zbierać dosłownie wszystko. Na znaczkach swoje miejsce znalazły także najnowsze osiągnięcia nauki: komputery i internet.
Fot.: web.facebook.com/FilatelistykaMojeHobby
Napisz komentarz
Komentarze