"Śląskie. Przywracamy błękit" to największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Jego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu.
W ramach projektu już 30 maja w godz. 9:30-15:30 na terenie chorzowskiego Skansenu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie "Malujemy śląskie niebo". W jego programie przewidziano: wykład inauguracyjny pt. "Zanieczyszczenie powietrza a wizja ukazywania powietrza w historii sztuki", spacery edukacyjne dotyczące problematyki jakości powietrza i zielonej infrastruktury w mieście, jak również prezentację możliwości czujników zainstalowanych na dronach w kontekście pomiarów emisji i jakości powietrza.
Ważną częścią wydarzenia będzie happening artystyczny uczniów Liceum Plastycznego oraz wszystkich chętnych gości, polegający na wspólnym stworzeniu olbrzymiego obrazu stanowiącego malarską interpretację śląskiego nieba.
- Każdy z młodych artystów wykona w dowolnej technice malarskiej lub rysunkowej własną interpretację tematu nieba na Śląsku. Wszystkie prace utworzą razem obraz śląskiego nieba, a wspólne zdjęcie wykonane dronem z nieba stanie się symbolem obchodów Europejskiego Zielonego Tygodnia na Śląsku oraz 30-lecia Programu LIFE Unii Europejskiej - czytamy na stronie Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".
Na koniec wszyscy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Ponadto na uczestników czekać będą drobne przekąski oraz upominki.
Fot. Muzeum GPE w Chorzowie
Napisz komentarz
Komentarze