Co sprawia, że jedne strony internetowe pozycjonuje się łatwiej i szybciej, a inne – dłużej, ciężej, a nawet bez spektakularnego sukcesu? Powodów takiego stanu rzeczy może być naprawdę bardzo wiele. W wielu przypadkach do sukcesu SEO przyczynia się między innymi hosting, a właściwie jego jakość. Nie jest zatem bez znaczenia, jaki hosting zostanie wybrany.
Szybkość działania witryny – parametr kluczowy
Dlaczego hosting tak mocno wpływa na SEO strony internetowej? Okazuje się bowiem, że szybkość działania witryny to jeden z ważniejszych czynników rankingowych najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej, czyli Google. Boty tej wyszukiwarki przeprowadzają w witrynie testy, określając w ten sposób szybkość ładowania strony www. Na szybkość witryny natomiast ma duży wpływ jakość hostingu. Jeśli będzie dobrej klasy, nie powinno być problemu z ładowaniem strony www. Do tego szybkość ma wpływ również na konwersję. Jeśli użytkownik będzie długo czekał na otwarcie witryny, zrezygnuje. Jeśli taki użytkowników będzie dużo, zwiększy się współczynnik odrzuceń, a to znowu negatywnie wpłynie na SEO.
Jaki rodzaj hostingu wybrać?
Co zrobić, żeby strona internetowa ładowała się szybko? Oczywiście wybrać dobry hosting. Co to właściwie znaczy? Zacznijmy od tego, że hosting to usługa umieszczania na dyskach specjalnych komputerów (serwery) plików strony. Skąd wiadomo, jaki hosting jest dobry? Tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Przede wszystkim trzeba bowiem wybrać odpowiedni rodzaj hostingu do potrzeb danej witryny internetowej. Małemu serwisowi wystarczy hosting współdzielony, ale już dla sklepu internetowego będzie wymagany co najmniej serwer VPS. Natomiast duże witryny internetowe generujące olbrzymi ruch wymagają najmocniejszego hostingu w postaci serwera dedykowanego.
Co jest ważne w hostingu?
Czy wybór dobrego hostingu jest łatwy? Najpierw trzeba określić swoje potrzeby i zdecydować, czy potrzebujemy hostingu współdzielonego, serwera VPS czy serwera dedykowanego. Gdy to określimy, przychodzi czas na zwrócenie uwagi na inne kwestie. Kluczowe są oczywiście parametry hostingu jak wielkość dostępnej przestrzeni dyskowej, pamięć RAM, procesor itd. Nie bez znaczenia jest także jakość wsparcia technicznego czy lokalizacja serwerowni.
Działania SEO są prowadzone zwykle kompleksowo i koncentrują się na różnych aspektach funkcjonowania strony internetowej. Jednak nawet najlepsza strategia SEO nie pomoże, jeśli witryna będzie działała wolno. Na to największy wpływ ma jakość hostingu.
Napisz komentarz
Komentarze