Życie zawodowe jest dla wielu z nas jednym z najbardziej istotnych filarów. Nic więc dziwnego, że praca, która nie przynosi nam satysfakcjonujących wyników, skłania nas do podjęcia decyzji o ukończeniu kursów zawodowych, które otwierają przed nami nowe ścieżki kariery. Różnorodność dostępnych kursów oraz szkoleń sprawia, że każdy z nas jest w stanie znaleźć tematykę odpowiadającą naszym zainteresowaniom. Przyjrzyjmy się jednak kursom, które cieszą się największą popularnością i uznaniem w świecie kierowców. Ciekawi? Zaczynamy!
Kwalifikacja wstępna- kurs dla kierowców samochodów ciężarowych i autobusów
Kwalifikacja wstępna to kurs, dzięki któremu jesteśmy w stanie uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu kierowcy dla prawa jazdy kat.C i kat.D. Kwalifikacja wstępna cieszy się dużym uznaniem i popularnością wśród wszystkich osób, które chcą wykonywać zawód kierowcy samochodu ciężarowego bądź autobusu. Pomimo tego, że dawniej tego rodzaju kursy oblegane były przez mężczyzn, dziś coraz więc kobiet także bierze w nich udział.
Co więcej, dyrektywa unijna nakłada obowiązek ukończenia kursu kwalifikacji wstępnej przez osoby, które ukończyły kurs prawa jazdy kat. D po 10 września 2008 roku oraz kurs prawa jazdy kat. C po 10 września 2009 roku. W związku z tym bardzo często nazywany jest on kursem kwalifikacji wstępnej do przewozu osób i rzeczy. Jego głównym celem jest ułatwienie znalezienia pracy na całym terytorium Unii Europejskiej, ponieważ wszyscy kierowcy będą posiadali jednakowe uprawnienia.
Kwalifikacja wstępna uzupełniająca- doskonały kurs otwierający nowe możliwości
Kwalifikacja wstępna uzupełniająca to kurs, który przeznaczony jest dla osób, które ukończyły już kurs kwalifikacji wstępnej, ale zamierzają wykonywać przewozy innymi pojazdami niż te, na które wystarczy posiadać uprawnienia z kwalifikacji wstępnej. Do takiego kursu może przystąpić każdy, kto jest obywatelem polski oraz przebywa czy studiuje co najmniej 185 dni w roku na terenie naszego kraju, bez względu na wiek i płeć. Kurs trwa mniej więcej 70 godzin. Obejmuje blok zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. Kończy się egzaminem państwowym. Z pozytywnym wynikiem egzaminu i innymi dokumentami należy zgłosić się do wydziału komunikacji, w którym uzyskamy nowe prawo jazdy, wraz z adnotacją o uzupełnieniu kwalifikacji o szkolenie okresowe. Po spełnieniu takich wymagań i formalności, możemy pracować jako kierowca samochodu ciężarowego, gdy skończymy 18 lat, oraz jako kierowca autobusów, gdy ukończymy 21 rok życia.
Napisz komentarz
Komentarze