Idea bookcrossingu narodziła w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, jednak szybko dotarła także do Polski, gdzie zyskała rzeszę swoich sympatyków. Polega ona na zostawianiu przeczytanych książek w dowolnych miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego półkach po to, aby inna osoba mogła je znaleźć i znów puścić w obieg.
Z tej niekonwencjonalnej formy popularyzowania książek i czytelnictwa postanowiła skorzystać także Wypożyczalnia Centralna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie, mieszcząca się przy ul. Sobieskiego 8.
- Ogólnopolska akcja bookcrossingu miała swój finał 14 czerwca, dlatego też w tym miesiącu postanowiliśmy znacząco się do niej przyłączyć. Polega to na tym, że książki, które przekazują nam nasi czytelnicy udostępniamy darmowo dla innych. Oni zaś po ich przeczytaniu mogą przekazać je dalej - wyjaśnia Alicja Szlęk z MBP w Chorzowie.
Książki biorące udział w akcji zostały oznaczone specjalną fiszką "podaj dalej", dzięki czemu łatwo będzie je rozpoznać gdziekolwiek się znajdą.
Warto przy okazji skorzystać ze strony bookcrossing.pl i wpisać daną pozycję do bazy. Wtedy uzyska ona unikalny numer BIP, który ułatwi identyfikację oraz umożliwi śledzenie jej późniejszej wędrówki. Ponadto na stronie możemy wyszukać czy interesujący nas tytuł jest aktualnie w obiegu, a także sprawdzić, gdzie w okolicy zarejestrowano półki do dzielenia się książkami.
To nie pierwsza tego typu akcja
Chorzowska biblioteka już od dłuższego czasu zachęca do czytania i podawania dalej książek.
- Podobną inicjatywę podjęliśmy już jakiś czas temu, jednak funkcjonuje ona pod inną nazwą - "Wolność czytania". W każdej filii naszej biblioteki znajduje się specjalna półka. Gdy nasi czytelnicy przynoszą nam swoje książki i po sprawdzeniu ich okazuje się, że takie tytuły mamy już w swoim zbiorze, dajemy je właśnie na tę półkę. Odwiedzający nas wiedzą, że mogą do niej podejść, zabrać daną pozycję, przeczytać i zostawić ją dla siebie lub podać dalej - dodaje Alicja Szlęk.
Akcja ta trwa nieprzerwanie od kilku lat i ściśle wiąże się z imprezą o tej samie nazwie, która już na stałe wpisała się w kalendarz chorzowskich wydarzeń kulturalnych. W jej ramach odbywają się giełdy książek, spotkania autorskie, różnego rodzaju wystawy czy koncerty.
- Impreza ta cieszy się bardzo dużą popularnością. Mamy nadzieję, że po pandemicznej przerwie niebawem wróci ona do Chorzowa - podsumowuje Beata Herc z MBP w Chorzowie.
Napisz komentarz
Komentarze