Akcja „Sadzenie w Parku Śląskim”
Dwudniowe sadzenie zaczęło się przy alei Ziętka, a skończyło w Rosarium. W parku, dzięki wspólnej pracy, która nawiązywała do słynnych czynów społecznych, przybyło kilka tysięcy roślin. Sadzili je społecznicy, przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz całe rodziny. Zorganizowano warsztaty i ciekawe prelekcje dotyczące pielęgnacji roślin.
Jubileuszowy „Park wielu pokoleń”
Na 65-lecie Parku Śląskiego wydano ilustrowany album, poświęcony jego historii. Na 190 stronach znalazły się unikatowe fotografie, opisy miejsc, rozmowy z twórcami i osobami związanymi z parkiem oraz mnóstwo ciekawostek na jego temat. Książka kosztuje 45 złotych. Całkowity dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na statutowe cele Fundacji Park Śląski.
„Przygarnij ławkę” jak w innych parkach
Pomysł fundowania i dedykowania ławek, narodził się w krajach anglosaskich. W Polsce takie akcje przeprowadzono już m.in. w Krakowie i w Gdańsku. W Parku Śląskim pierwsza z tej możliwości skorzystała Joanna Borczon, która w Rosarium postawiła ławkę upamiętniającą swego ojca, Jerzego Świrada, który brał udział w budowie tego ogrodu.
Śniadania dla całych rodzin
Tegoroczne „Śniadania na trawie” cieszyły się ogromną popularnością. Przez kilkanaście wosennych i letnich sobót, do ogrodu różanego przychodziły tysiące ludzi. W trakcie tych imprez, można było m.in. poćwiczyć pilates, zjeść coś zdrowego, posłuchać o noszeniu dzieci w chuście i – co chyba najważniejsze – nieco zwolnić tempo i pobyć na łonie natury z rodziną.
Czwarta edycja Pakowej Korony Biegów
W kolejnej edycji padło wiele rekordów, zarówno tych sportowych, jak i frekwencyjnych. Od marca do września, odbyło się siedem startów: Bieg Wiosenny, Biegi Górskie, Gryfny Bieg, dwie edycje Parkowej Mili, Parkowy Półmaraton i Bieg Równonocny. Tytuł króla i królowej parkowych tras obronili Tomasz Panchyrz i Beata Wrońska.
Słonie wracają do zoo
Po ponad rocznej przerwie, do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wróciły słonie. Dwaj przyrodni bracia, pięcioletni Scott i o rok starszy Ned, przyjechali z zoo w Londynie. Spędzą w Chorzowie kilka najbliższych lat. Na razie czują się świetnie. Zamieszkali w pawilonie, który przeszedł remont. Do ich dyspozycji są m.in. wybieg oraz basen.
Spływ rwącą rzeką
Pierwszy raz od dawna, w Śląskim Wesołym Miasteczku oddano w pełni stematyzowane i spełniające europejskie standardy urządzenie – Diamond River. To atrakcja ekstremalna, jedyna taka w Polsce, osadzona w tematyce kopalni diamentów. Przeprawa odbywa się dwunastoosobową łodzią po torze imitującym rzekę. Na trasie znajdują się zjazdy z dwóch wież o wysokości 8 i 12 metrów.
Rada do spraw przyrody
W trosce o parkową zieleń, powołano Radę ds. Różnorodności Biologicznej Parku Śląskiego. W jej skład weszły przede wszystkim środowiska naukowe uczelni wyższych, a także przedstawiciele służb porządkowych oraz pracownicy parku. Rada jest ciałem opiniującym, ale też inicjującym różne przedsięwzięcia. Jej kompetencje mają ścisły związek z przyrodą parku.
Tekst i foto: Park Śląski.
Napisz komentarz
Komentarze