Rower to jeden z najwygodniejszych i najbardziej niezawodnych środków transportu. Nie tylko pozwala nam na uniknięcie korków na drogach, ale dzięki niemu możemy także zadbać o naszą aktywność fizyczną. Niestety ten uwielbiany przez nas wszystkich jednoślad jest częstym łupem złodziei, dlatego też warto zastanowić się co zrobić, aby go nie stracić.
- Z obserwacji policjantów wynika, że jednoślady giną najczęściej spod sklepów, z klatek schodowych lub innych łatwo dostępnych miejsc. Zazwyczaj są to kradzieże przypadkowe, gdzie złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia roweru na tzw. „chwilę” bez żadnych zabezpieczeń i dozoru. Przypadki kradzieży odnotowywane były też z piwnicy czy garaży, czyli z miejsc, w których rowery były przechowywane. Aby ustrzec się takich zdarzeń i w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego roweru - przestrzegają policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.
Jak się okazuje, łupem padają zazwyczaj rowery niezabezpieczone lub te przypięte słabymi zapięciami. Rozwiązanie zatem jest proste - wyposażmy swoje jednoślady w solidne, sprawdzone i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. Pamiętajmy przy tym, że grubość linki nie zawsze świadczy o jej solidności. Umieszczony w środku metalowy drut może okazać się na tyle cienki, że bez większego problemu będzie można go przeciąć nożycami. Zanim więc dokonamy zakupu, zapytajmy o radę sprzedawcę. Niektórych może zniechęcać wyższa cena takich zabezpieczeń, wtedy jednak warto uświadomić sobie, że zakup sprawdzonego zabezpieczenia jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru...
Kiedy mamy już odpowiednie zabezpieczenie, rodzi się pytanie jak prawidłowo przypiąć swój rower. Najważniejsza zasada - nigdy nie za samo koło! Dlaczego? Powód jest oczywisty - jego zdjęcie zajmuje kilka minut. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramię jednocześnie. Należy przy tym pamiętać, że nawet najbardziej solidne zabezpieczenie nie sprawdzi się, gdy przypniemy swój jednoślad do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach bez trudu można wyjąć. One zatem też muszą być solidne i trwale przymocowane.
Ostatnią ważną wskazówką, dzięki której możemy uniknąć utraty naszego dwukołowego pojazdu, jest to, aby zwrócić uwagę, gdzie go zostawiamy. Najlepiej, gdy będą to miejsca pełne ludzi, czyli centra miast, okolice budynków użyteczności publicznej czy tereny monitorowane. Wtedy istnieje spore prawdopodobieństwo, że ktoś zauważy sprawcę i powiadomi o tym policję.
źródło: KMP Chorzów, fot.: pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze