Nuda, chęć popisania się przed znajomymi, a może zwykła głupota? Trudno jednoznacznie stwierdzić czym kierują się wandale, niszcząc napotkane na swojej drodze elementy miejskiej infrastruktury, czy prywatne własności. Wybita szyba na przystanku, ściana pomalowana sprayem, przewrócony śmietnik czy tak częste swego czasu w Chorzowie dewastowanie miejskich rowerów i ich stacji. Przykładów jest bez liku. Jak tych sytuacji uniknąć? Otóż okazuje się, że nie bez znaczenia jest reakcja uczciwych obywateli.
Nie reagujesz - akceptujesz
- Widzisz jak ktoś niszczy elewację budynku malując go sprayem, nie wahaj się powiadom Policję lub Straż Miejska. Pamiętaj, ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo. Nie każdy napis lub rysunek to „tylko” zniszczenie mienia, to może być również przestępstwo z nienawiści - informuje chorzowska policja.
Jeżeli jesteśmy świadkami sceny gdy ktoś dewastuje mienie, lub zauważyliśmy, że takowa sytuacja miała miejsce w niedalekiej przeszłości, powinniśmy o tym fakcie poinformować odpowiednie służby. Policjanci nie są w stanie wychwycić wszystkich aktów wandalizmu. Najczęściej to dzielnicowy jako pierwszy ujawnia i podejmuje wszelkie działania, jednakże nawet on w codziennej służbie nie jest w stanie skontrolować każdego budynku w swoim rejonie. Nieraz zdarza się, że tego typu przestępstwo ujawniane jest dopiero po kilku dniach.
Zgodnie z artykułem 288 kk, "Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Najczęściej sąd jest daleki w wymierzaniu najsurowszych kar w tej kwestii, jednak osoba która takiego czynu się dopuści, musi liczyć się z koniecznością sfinansowania naprawy wyrządzonej szkody. Coraz częściej, w dużej mierze dzięki kamerom monitoringu, takich przęstępców udaje się uchwycić.
Poniżej zapis wideo z maja 2021 roku, gdy pewna kobieta wspięła się na chorzowską tężnię i zakręciła główne zawory wody, co w efekcie doprowadziło do jej awarii.
- Nie bójmy się zareagować. Wystarczy zadzwonić na nr 112 lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - apeluje chorzowska policja.
Poicjanci od kilku lat prowadzą kampanię społeczną pod nazwą "Nie reagujesz - akceptujesz", która ma na celu ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa. Nie podoba Ci się to co widzisz? Zareaguj. Zawsze można skontaktować się z policją, najlepiej powiadomić o zaistniałym fakcie swojego dzielnowego.
Źródło: Miasto Chorzów / PGM Chorzów / KMP Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze