W sobotę (20.08) na terenie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie w godz. 12.00-22.00 odbędzie się OGNISTY FAJER. Będzie to ponad 40 wydarzeń - w większości bezpłatnych. Podczas imprezy poznamy tajniki ogniowych profesji – pracę hutników, strażaków, kowali, koksowników, kominiarzy, ceramików.
- Ogień jest żywiołem łączącym wszystkie te profesje. Żeby zrozumieć jego naturę musimy poznać różne perspektywy - tych, którzy go podtrzymują, jak i tych, którzy z nim walczą. Niezależnie od tych różnic nad wszystkimi ognistymi zawodami czuwa Św. Florian. Ponieważ jest także patronem Chorzowa trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na ogniowe święto – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Jednym z hitów programu będzie wycieczka do walcowni na terenie Oddziału Huta Królewska ArcelorMittal Poland. Udział w wydarzeniu możliwy jest po wcześniejszej rezerwacji. Wstęp dla osób od 15. roku życia.
W polowej hucie podziwiać będzie można pokazy odlewania aluminium i brązu. Zaplanowano także prezentację rzeźbienia w metalu, pokaz pracy kowala oraz warsztatu kominiarza.
Dla najmłodszych uczestników zaplanowano warsztaty ceramiczne, tworzenia hutniczych lampionów, latawców i innych fruwających machin. Animacje prowadzić będzie m.in. maskotka Superkoksa z bytomskiej koksowni.
OGNISTY FAJER nie może odbyć się bez FOJERMANÓW W AKCJI
Pokazy pracy Straży Pożarnej przygotuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Partnerami imprezy jest również Stowarzyszenie Korporacja Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego i Wirtualne Muzeum Koksownictwa w Bytomiu.
Na zakończenie wydarzenia organizatorzy przewidzieli wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i opowieścią w tle pt. „O wszystkich językach ognia”. Zanim to jednak nastąpi Muzeum Hutnictwa odwiedzi w tym dniu płonąca żyrafa – plenerowa instalacja artystyczna z użyciem ognia.
OGNISTY FAJER to ponad 40 wydarzeń, niemal wszystkie bezpłatne. Szczegóły wydarzenia znajdziecie na stronie muzeumhutnictwa.pl oraz profilu Muzeum na FB. Na wybrane atrakcje konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 32 704 96 31 w godzinach pracy Muzeum.
Bilety wstępu na zwiedzanie wystawy stałej i czasowej Muzeum Hutnictwa w tym dniu wyjątkowo w cenie 5 zł. Dostępne one będą w kasie muzeum, jak i na stronie internetowej bilety.muzeumhutnictwa.pl
Źródło: Materiały prasowe
Napisz komentarz
Komentarze