O tym, że mogą pojawić się problemy z węglem mówiono już kilka miesięcy temu, nikt jednak nie spodziewał się, że przybiorą one tak ogromną skalę. Wojna w Ukrainie i embargo na rosyjski surowiec spowodowały rekordowy wzrost cen węgla. Szacuje się, że jego cena w stosunku do zeszłego roku zwiększyła się nawet o 300%! Obawa przed kolejnymi podwyżkami sprawia, że chętnych do zakupu węgla jest obecnie wielokrotnie więcej niż dostępnego węgla opałowego dla gospodarstw domowych.
PGG odnotowała rekordową sprzedaż
Wciąż dominującym kanałem sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych pozostaje powszechnie dostępny dla osób fizycznych sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej, w którym od początku roku zaopatrzyło się już ponad 170 tysięcy osób. Niestety w nim także ceny poszybowały w górę blisko o 20-40%.
- W związku ze znacznym wzrostem kosztów produkcji oraz potrzebą działań inwestycyjnych w celu zwiększenia produkcji węgla opałowego Polska Grupa Górnicza S.A. postanowiła ujednolicić od 16 sierpnia 2022 r. ceny sprzedaży dla poszczególnych asortymentów węgla we wszystkich kopalniach - czytamy w komunikacie prasowym PGG.
Choć ceny w Polskiej Grupie Górniczej wzrosły, zainteresowanie kupnem nie zmalało, gdyż w porównaniu z cenami w prywatnych składach i tak są one dość atrakcyjne. Tylko podczas wtorkowej sesji zakupowej sklep PGG S.A. skierował do sprzedaży ponad 70 tysięcy ton węgla, co stanowi jego rekord.
Rząd wprowadza dodatek węglowy
W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą jednorazowe świadczenie w wysokości 3000 zł przysługujące każdemu gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy zasilany paliwami stałymi.
Zainteresowani dodatkiem mieszkańcy Chorzowa będą mogli złożyć stosowny wniosek od 22 sierpnia do 30 listopada w jednym z trzech specjalnie wyznaczonych do tego punktach znajdujących się w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Racławickiej 19, Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul. 3 Maja 18 oraz Centrum Aktywizacji Społecznych przy ul. Powstańców 70/3. Istnieje także możliwość złożenia takiego wniosku elektronicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej e-PUAP. W tym przypadku należy go wydrukować, wypełnić, a następnie zeskanować. Co istotne, taki dokument powinien zostać osobno oznaczony podpisem elektronicznym.
- Podpisany wniosek należy pobrać, a następnie przekazać za pomocą platformy ePUAP jako pismo ogólne do podmiotu publicznego (/OPSChorzow/skrytka), gdzie jako załącznik dodajemy wcześniej podpisany wniosek oraz osobno podpisujemy wysyłane pismo. Do prawidłowego złożenia wniosku o dodatek węglowy wymagane są dwa podpisy elektroniczne, osobny na wypełnionym wniosku oraz drugi na piśmie ogólnym przesyłanym do tutejszego Ośrodka, w przeciwnym razie osoby będą wzywane do uzupełnienia brakującego podpisu - czytamy na stronie chorzowskiego magistratu.
Należy pamiętać, że warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku jest wpisanie lub zgłoszenie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Więcej informacji na temat dodatku węglowego można znaleźć <<TUTAJ>>. Z kolei wniosek dla chcących ubiegać się o to świadczenie można pobrać <<TUTAJ>> lub osobiście w jednym z trzech wyżej wymienionych punktów.
Fot. Pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze