Zachowaniem i popularyzacją tradycji kulturowej jaką jest hutnictwo w naszym mieście, zajmuje się Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Bez wątpienia dla wielu chorzowian temat tej gałęzi przemysłu jest szczególnie bliski. W "Mieście Ognia" trudno znaleźć mieszkańca, gdzie jeśli nie on sam, to ktoś bliski miał styczność z hutnictwem. Dziś już przemysł ten nie działa w Chorzowie tak prężnie, co jest koleją rzeczy, jednak nie sposób obok tematu ognia przejść u nas obojętnie.
W porządku obrad sierpniowej sesji Rady Miasta Chorzowa znalazła się uchwała dotycząca rozpoczęcia starań o wpisanie tradycji hutniczych na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Miasto chce w ten sposób uczcić 220-lecie powstania Huty Królewskiej, co miało miejsce 27 września 1802 roku.
- Świadomi wagi tego historycznego wydarzenia, jego stymulującej dla procesów urbanizacyjnych roli oraz znaczenia procesu industrializacji Rada Miasta Chorzów postanawia upamiętnić tę rocznicę. W ten sposób pragniemy wyrazić szacunek dla pokoleń ludzi, którzy na przestrzeni ponad dwóch wieków tworzyli przemysłowe miasto Królewska Huta, a następnie Chorzów - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Rada zadeklarowała tym samym podjęcie starań o wpisanie powyższych tradycji na Listę jako przejaw kultu Świętego Floriana. Uchwała została przegłosowana i weszła w życie z dniem jej podjęcia.
Powołano Radę w Muzeum Hutnictwa
Jeśli już o chorzowskim Muzeum mowa, warto wspomnieć że od niedawna posiada ono swoją Radę, która została ustanowiona zgodnie ze statutem placówki. W składzie Rady Muzeum znajduje się pięc osób.
Radni Muzeum Hutnictwa w Chorzowie:
- Zbigniew Pawlak - przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, prowadzące m.in. Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga.
- Dr hab. inż. architekt Piotr Gerber - profesor Politechniki Wrocławskiej, założyciel Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
- Bartłomiej Szewczyk - dyrektor Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido, a także Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
- Karolina Muza-Adamiec - kierownik biura Odpowiedzialności Biznesu, szefowa Kampusu, Różnorodności i Employer Brandingu w ArcelorMittal Poland.
- Rafał Zaremba - dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów.
Za zasiadanie w Radzie Muzeum nie jest przewidziana dieta.
Napisz komentarz
Komentarze