Umowa Miasta Chorzowa z firmą Nextbike zakłada 3 etapy realizacji. W ramach pierwszego, 345 rowerów III generacji zostało przekształconych na pojazdy IV generacji. To najbardziej kosztochłonne prace, lecz ich wykonanie było konieczne, by jednoślady spełniały odpowiednie standardy i można było z nich korzystać w przyszłości.
W drugim etapie firma będzie świadczyć usługę operatorską polegającą na zarządzaniu i utrzymaniu systemu KajTeroz, jego kompleksowym serwisie i magazynowaniu rowerów. Ostatni etap to poddanie ich posezonowej konserwacji.
- Rowery zostały odpowiednio zabezpieczone oraz wyposażone w nowe hamulce i moduły GPS. Nie będziemy już mechanicznie wpinać ich w stojaki, ale zablokujemy je w stacji zdalnie, za pomocą aplikacji. To zdecydowanie wygodniejsze. Liczę na to, że dzięki tym zmianom, będzie mniej kradzieży i aktów wandalizmu, a więcej radości z jazdy – mówi Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.
Modyfikacje jednośladów niosą za sobą wygodniejsze korzystanie z systemu.
– Najważniejsza zmiana dla użytkowników to przeniesienie blokady roweru na sam pojazd. Stacje oraz stojaki znane użytkownikom z poprzednich lat wciąż pozostają w Chorzowie, jednak przeszły one modyfikacje i teraz służą jako wyznaczenie miejsca zwrotu i dodatkowe wsparcie roweru. Sam mechanizm blokady znajduje się na tylnym kole – mówi Cezary Dudek, rzecznik prasowy Nextbike Polska.
Po wypożyczeniu roweru poprzez zeskanowanie kodu QR aplikacją Nextbike zamek otworzy się automatycznie, natomiast przy zwrocie roweru wystarczy zamknąć blokadę. Inwestycja może mieć istotne odzwierciedlenie w kolejnym sezonie, kiedy chorzowski Rower Miejski dzięki przekształceniu mógłby się stać częścią Roweru Metropolitalnego.
- Powrót rowerów miejskich do Chorzowa to bardzo dobra wiadomość. Przede wszystkim dlatego, że chorzowskie wypożyczalnie mają ogromne znaczenie komunikacyjne dla centrum Metropolii. Przypomnę, że w przyszłym roku chcemy wystartować z naszym własnym systemem, czyli Rowerem Metropolitalnym. Będą to również rowery IV generacji, które dają użytkownikom większą swobodę. Chorzów już teraz wchodzi w IV generację, więc można powiedzieć, że będzie prekursorem w Metropolii w tym zakresie – mówi Kazimierz Karolczak Przewodniczący Zarządu GZM.
Od 1 września mieszkańcy będą mogli korzystać z 345 jednośladów rozmieszczonych na 45 stacjach. Rowery Kajteroz dostępne są tylko w Chorzowie, a rowerami z okolicznych miast można podróżować po Chorzowie, ale nie można ich tu zwracać. System umożliwia zwrot roweru przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.
Źródło: Materiały prasowe UM Chorzów
Fot. Łukasz Admaczyk
Napisz komentarz
Komentarze