- Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 w Galerii Antresola w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3. Na spotkaniu nie zabraknie ciekawych osobistości związanych z kinem – między innymi reżysera Kazimierza Kutza, aktora Mariana Dziędziela czy producenta filmowego Zbigniewa Domagalskiego - informuje Karolina Skórka, rzecznik prasowy urzędu miasta.
Program spotkania:
12.00 – oficjalne otwarcie
13.00 – spotkanie z Kazimierzem Kutzem i Józefem Piniorem
14.00 – projekcja filmu „Paciorki jednego różańca”
Przerwa
18.00 – spotkanie z Kingą Dębską, Marianem Dziędzielem i Zbigniewem Domagalskim
19.00 – projekcja filmu „Moje córki krowy”
21.00 – zakończenie
Przypomnijmy, że 25 października w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbyło się uroczyste otwarcie kameralnego, a zarazem nowoczesnego kina. Grajfka mieści 40 widzów, a w jej programie każdy znajdzie coś dla siebie. Większość biletów będzie kosztować 5 zł. Repertuar, który będzie można znaleźć na stronie www.kino.chck.pl zawiera filmy, które niedawno miały swoje światowe premiery – te ambitne, ale i te lżejsze. Dla koneserów kina przygotowane zostały również cykle tematyczne (Klub Filmowy Grajfka). Nie zabraknie również cyklu dla najmłodszych kinomanów (SMYK) oraz takiego dla fanów polskiego filmu (Kino PL). Grajfka została wyposażona w nowoczesną aparaturę pozwalającą na projekcję filmów w formacie 3D oraz w aparaturę audio gwarantującą najwyższą jakość przestrzennego dźwięku.
W sumie na terenie dzisiejszego Chorzowa działało kilkanaście kin. Pierwszy tego typu obiekt został otwarty w 1907 r. przy obecnej ul. Jagiellońskiej. Właścicielem kina, w którym mieścił się fotoplastykon, był Johann Poralla. Na przestrzeni lat w Chorzowie pojawiały się nie tylko klasyczne kina, ale także np. kino szkolne, które działało w obecnym Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 im. J. Śniadeckiego przy ul. św. Piotra 1, czy kino zakładowe „Energetyk” dla pracowników Elektrowni Chorzów przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Ostatnimi czasy w kino przeistaczała się sala widowiskowa Chorzowskiego Centrum Kultury. Teraz w ChCK ruszyło kino z prawdziwego zdarzenia. Grajfka jest pierwszym na Górnym Śląsku kinem działającym w ramach sieci kin społecznych „Kino za rogiem”. Inicjatywa ta skupia około czterdziestu kameralnych sal w całym kraju.
Źródło: UM Chorzów.
Napisz komentarz
Komentarze