Niepłodność jest uznawana przez WHO za chorobę społeczną. Szacuje się, że w naszym kraju dotyka ona od 15% do 20% par znajdujących się w wieku prokreacyjnym. To w sumie daje około 1,5 mln (4% populacji ogółem) Polaków. Około 2% z tych osób wymaga leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego, co oznacza około 30 tys. par rocznie.
W minioną środę, 7 grudnia odbyła się nadzwyczajna sesja Sejmiku Śląskiego. Miała ona miejsce niedługo po tym, jak władzę w zarządzie województwa śląskiego utraciło Prawo i Sprawiedliwość, a zwołanie dodatkowej sesji zapowiadali działacze Platformy Obywatelskiej.
Jednym z tematów środowej sesji był przygotowany projekt uchwały pn. „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Województwa Śląskiego na lata 2024-2026”. Zakłada ona działania w kierunku wspierania programu in vitro, na które ma zostać przeznaczone z budżetu województwa śląskiego dokładnie 20 000 000 zł. Na początku zostaną zainicjowane prace związane z przygotowaniem programu, który mógłby ruszyć w połowie 2023 roku. Następnie na jego działanie ma trafić 5 mln co roku w latach 2024-26. Projekt został przedstawiony przez Alinę Bednarz, radną Sejmiku z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
- Zakłada się dofinansowanie w ramach programu do wysokości 100% kosztów, łącznie nie więcej niż 10 000 zł do jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. (...) W latach 2014-2016 funkcjonował Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Z ministerialnego programu skorzystało ponad 17 tys. polskich par a w jego efekcie na świat przyszło ponad 22 tys. dzieci. Dowodzi to ogromnego zapotrzebowania na programy zdrowotne skierowane do niepłodnych i ukierunkowane na finansowanie bądź dofinansowanie kosztów leczenia niepłodności metodą in vitro. - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Z powodu braku centralnej refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro, dla potencjalnych pacjentów jedynym rozwiązaniem jest kosztowne leczenie komercyjne. Te koszty sprawiają, że dla wielu par taka metoda pozostaje niedostępna, ponieważ nie każdego zwyczajnie na to stać.
Program polityki zdrowotnej „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Województwa Śląskiego w latach 2023-2026” ma być odpowiedzią na takie wyzwania jak malejąca liczba mieszkańców regionu, ujemny przyrost naturalny, migracje ludności z województwa śląskiego czy coraz bardziej zauważalne starzenie się społeczeństwa. Zakłada się, że jednym z warunków udziału w programie będzie zamieszkiwanie w województwie śląskim.
Za uchwałą głosowało 27 obecnych na sesji radnych, 9 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Napisz komentarz
Komentarze