Mianem miast partnerskich określa się formę współpracy między miastami w różnych krajach, które poprzez podpisanie obustronnie odpowiedniego dokumentu zobowiązują się do wymiany doświadczeń na różnorodnych płaszczyznach. Choć wielu z nas wydaje się, że jest to tylko tak zwana "przyjaźń na papierze", okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Wspomniane kontakty mają bezpośredni wpływ m.in. na: wzajemne promowanie miast i tym samym poznawanie ich obyczajów; rozwój na szczeblu kulturowym, sportowym czy gospodarczym; nowe możliwości dla młodzieży szkolnej i studentów, jak również wiele innych jeszcze aspektów.
Chorzów taką współpracę nawiązuje z 6-cioma europejskimi miastami. Wśród nich znajdują się: Ózd, Zlin, Termoli, Creil, Iserlohn oraz Tarnopol. Poniżej zamieszczamy ich krótką charakterystykę.
Ózd (Węgry) - od 1998 roku
Kontakty z węgierskim miastem Ózd rozpoczęły się w 1995 roku, a początkiem współpracy było podpisanie Ramowego Porozumienia. Po trzech latach podpisano z kolei Przysięgę Bliźniaczego Partnerstwa, co sformalizowało stosunki.
Początkowo współpraca koncentrowała się głównie na sporcie i kulturze, ale z czasem zaczęto organizować także wymiany grup szkolnych i harcerzy, środowiska artystycznego oraz organizacji pozarządowych. Projekty tych wymian przyjmują formę udziału w turniejach, przeglądach teatralnych, festiwalach języków obcych, wystawach, targach czy warsztatach. Corocznie zarówno chorzowskie jak i ózdowskie instytucje mają okazję przedstawienia swoich inicjatyw do współpracy partnerskiej, które po konsultacjach stają się projektami ujętymi w harmonogramie współpracy na dany rok. Liczba zaangażowanych instytucji jak i rodzaj prowadzonych projektów sukcesywnie się poszerza.
Zlin (Czechy) - od 1998 roku
Kontakty z czeskim miastem Zlin zostały nawiązane na targach turystycznych w 1996 roku, po których to podpisane zostało Ramowe Porozumienie o Współpracy. Jej sformalizowaniem i nadaniem znaczenia międzynarodowego było z kolei podpisanie dwa lata później Przysięgi Bliźniaczego Partnerstwa.
Współpraca z Chorzowem dotyczy przede wszystkim kultury, sportu oraz wymiany międzyszkolnej. Do tej pory uczestniczyły w nich: chorzowski chór Lutnia i chór parafii augsbursko-ewangelickiej, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, PTTK Oddział Chorzów, Młodzieżowy Dom Kultury czy Zespół Szkół Ekonomicznych.
Termoli (Włochy) - od 1999 roku
Tym co zapoczątkowało tę współpracę były kontakty sportowe KS Stadion Śląski z piłkarzami pochodzącymi właśnie z położonego na południu Włoch miasta Termoli. W ich wyniku w 1998 roku podpisano Ramowe Porozumienie, które umożliwiło organizację próbnej wymiany instytucji obu miast. Po roku miasta te postanowiły sformalizować swoje stosunki i podpisały Przysięgę Bliźniaczego Partnerstwa.
Współpraca Chorzowa z Termoli skupia się przede wszystkim na wymianie młodzieżowej. Początkowo była to wymiana grup z Parafii św. Józefa oraz piłkarzy KS Stadion Śląski. Później wspomniana współpraca rozszerzyła się o przedsięwzięcia z udziałem szkół, grup językowych, domu dziecka oraz Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów. Poza wymianą miasta prowadziły też współpracę gospodarczą organizując chociażby projekt 6-cio miesięcznych praktyk zawodowych dla bezrobotnych z Chorzowa.
W tym roku Chorzów i Termoli świętowały 20-lecie partnerstwa (opóźnienie spowodowane pandemią), a wydarzenie to stało się dobrą okazją do symbolicznego odnowienia współpracy obu miast i tym samym wzmocnienia więzi w imię wzajemnej pomocy oraz uniwersalnego braterstwa.
Creil (Francja) - od 2001 roku
Władze położonego w północnej Francji miasta Creil wystąpiły w 2000 roku z listem intencyjnym w sprawie nawiązania współpracy z Chorzowem. Rok później podpisane zostało Ramowe Porozumienie o Współpracy, które umożliwiło rozpoczęcie formalnej już wymiany pomiędzy instytucjami obu miast.
Od tego czasu corocznie udaje się zorganizować około 5 wspólnych projektów w dziedzinie sportu, kultury, turystyki czy wymiany wiedzy fachowej, obejmującej różne środowiska. We współpracę zaangażowane są m.in.: Młodzieżowy Dom Kultury, Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących, PTTK Odział Chorzów czy Śląski Związek Brydżowy.
Iserlohn (Niemcy) - od 2004 roku
Partnerstwo Chorzowa z położonym w zachodniej części Niemiec Iserlohn trwa już od 2004 roku, choć historia ich kontaktów rozpoczęła się rok wcześniej. W 2003 roku delegacja tutejszego Urzędu Miasta i Rady Miasta przebywała w Iserlohn na zaproszenie burmistrza Klausa Műllera, który przygotował program mający na celu zaprezentowanie miasta i osób nim zarządzających. Miasto Iserlohn wyraziło wtedy też chęć nawiązania kontaktów partnerskich z polskim miastem położonym na terenie śląska, a spośród kilku propozycji wybór padł właśnie na Chorzów. Na początku 2004 roku Rada Miasta Chorzów podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia naszego miasta do związku bliźniaczego partnerstwa z niemieckim Iserlohn, a kilka miesięcy później na jednej z sesji uchwała ta została przyjęta większością głosów.
Od tego czasu współpraca Chorzowa z Iserlohn układa się bardzo dobrze i obfituje w liczne wymiany grup szkolnych czy stowarzyszeń sportowych i kulturalnych oraz wyjazdy studyjne. Z miastem tym współpracują m.in.: KS Stadion Śląski, PTTK Oddział Chorzów, Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących, Młodzieżowy Dom Kultury i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
Tarnopol (Ukraina) - od 2009 roku
Historia kontaktów Chorzowa z ukraińskim Tarnopolem rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy to zostało podpisane ramowe porozumienie o współpracy obu miast. Podpisanie tego dokumentu poprzedzone było wcześniejszymi wizytami delegacji chorzowskiej w Tarnopolu oraz władz Tarnopola w Chorzowie. Ujęta wtedy w formalne ramy umowy współpraca zaowocowała w następnych latach licznymi projektami. Po 4 latach partnerskiego porozumienia, w 2009 roku oficjalnie podpisana została Przysięga Bliźniaczego Partnerstwa.
Od tego momentu realizowane są wspólne projekty obejmujące kulturę, sport, turystykę oraz spotkania studyjne, których liczba z roku na rok ciągle wzrasta.
Ostatnie miesiące sprawiły, że więź między Chorzowem a Tarnopolem jeszcze bardziej się zacieśniła. Los dotkniętych wojną Ukraińców nie został obojętny mieszkańcom naszego miasta, którzy zmobilizowali się organizując m.in. zbiórki darów dla najbardziej potrzebujących tam osób.
"Współpraca partnerska, to nie tylko umowa na papierze"
Podana powyżej charakterystyka współpracy Chorzowa z innymi miastami jest dowodem na to, że podpisanie porozumienia o partnerstwie ma ogromne znaczenie dla obu stron.
- Dzięki współpracy partnerskiej możemy spotykać się z przedstawicielami innych, europejskich miast, wymieniać się doświadczeniami i korzystać ze zdobytej wiedzy. To okazja do budowania pozytywnych więzi, poczucia wspólnoty, ale też wzajemne wsparcie - podkreśla prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala - Tego wsparcia potrzebowali w ostatnim czasie przede wszystkim nasi przyjaciele Ukraińcy z partnerskiego Tarnopola. Mieszkańcy Chorzowa pokazali, że mają wielkie serca, uczestnicząc w akcjach charytatywnych na rzecz naszych wschodnich sąsiadów. Skala pomocy, ofiarowanej podczas organizowanych w mieście zbiórek, przerosła nasze oczekiwania. Pomoc dla Ukrainy przekazali także nasi partnerzy z włoskiego Termoli. Blisko 22 tony darów trafiły do uchodźców przebywających w Chorzowie, a następnie ruszyły w dalszą drogę, do mieszkańców Tarnopola. To wszystko pokazuje, że współpraca partnerska, to nie tylko umowa na papierze. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy nadal rozwijać nasze przyjaźnie z innymi europejskimi miastami i współpracować ze sobą na wielu płaszczyznach. Nie tylko w obliczu tragedii, jaką jest wojna w Ukrainie - dodaje.
źródło: Chorzowskie Centrum Informacji i Turystyki/ własne
Napisz komentarz
Komentarze