Bezdomność to zjawisko społeczne, które choć występuje na szeroką skalę wciąż przez wielu z nas jest lekceważone. Widząc osoby niemające dachu nad głową i szukające schronienia w przestrzeni publicznej przechodzimy obok nich obojętnie, nie zastanawiając się nad tym jaka stoi za nimi historia. Jak się okazuje, przyczyn bezdomności może być wiele, wśród nich jest chociażby: ubóstwo, eksmisja, przemoc w rodzinie, uzależnienia czy zaburzenia psychiczne, a to wszystko dotknąć może każdego, bez względu na płeć czy wiek. Według danych zebranych przez pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie szacuje się, że w naszym mieście rocznie pomocy wymaga około 250 osób dotkniętych kryzysem bezdomności.
Podejmowane działania na rzecz bezdomnych
Należy pamiętać, że bezdomność jest zjawiskiem całorocznym, dlatego też Ośrodek Pomocy Społecznej w Chorzowie nieustannie podejmuje działania mające na celu pomoc takim osobom. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie okres jesienno-zimowy jest dla bezdomnych najtrudniejszy, dlatego też wtedy miejscy pracownicy socjalni wraz z funkcjonariuszami tutejszej Policji oraz Straży Miejskiej przystępują do patrolowania pustostanów, ogródków działkowych, dworców kolejowych czy klatek schodowych, aby poinformować przebywające tam osoby o możliwości uzyskania pomocy w placówkach noclegowych, a także podjąć działania interwencyjne w razie ciężkiego stanu zdrowia.
Jak wynika z ustawy o pomocy społecznej, są różne formy pomocy dla osób bezdomnych, mowa o: ogrzewalni, noclegowni, schronisku oraz schronisku z usługami opiekuńczymi. W Chorzowie przy ul. Katowickiej 190 znajduje się Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, które może zapewnić miejsce noclegowe wraz z ciepłym posiłkiem 57 osobom, niewymagającym usług opiekuńczych. Placówka ta w ostatnim czasie przeszła kapitalny remont - wykonano termomodernizację i docieplenie dachu, wymieniono piec z przepustem ciepłej wody oraz grzejniki centralnego ogrzewania, wyremontowano węzeł sanitarny i pralnię, ponadto wymieniono oświetlenie, odmalowano sufity, a także zadbano o zewnętrzne otoczenie budynku. Schronisko to jest placówką całodobową, a więc bezdomni nie muszą wychodzić o ustalonych porach, tak jak jest to w przypadku ogrzewalni czy noclegowni.
- Nie ukrywam, że jako Ośrodek Pomocy Społecznej jesteśmy zobligowani do posiadania wszystkich tych form pomocy osobom bezdomnym, tj. schroniska, noclegowni i ogrzewalni, natomiast nie jest to takie proste ze względu na zmiany przepisów finansowania tych placówek (...). Chcę jednak podkreślić, że pomimo tego, że tych dwóch tzw. "niskoprogowych" form wsparcia nie mamy, to nie ma takiej sytuacji, że osoba bezdomna z terenu Chorzowa zostaje bez pomocy - zaznacza Alina Sychowicz, przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie.
Osoby bezdomne mogą otrzymać schronienie w lokalach readaptacyjnych Chrześcijańskiej Fundacji "Wiara Nadzieja Miłość" w Chorzowie, gdzie miejscem do kontaktu jest adres świetlicy zlokalizowanej przy ul. 3 Maja 31, a także w Hostelu przy ul. Wolności 29a w Chorzowie, Hostelu przy ul. Strzelców Bytomskich 87a w Bytomiu oraz Schronisku "Oaza" przy ul. Dąbrowskiej 205 w Będzinie, z którymi to chorzowski Ośrodek Pomocy Społecznej współpracuje i kieruje do nich wymagające pomocy osoby.
W jaki sposób sami możemy pomóc?
Widząc osobę bezdomną powinniśmy powiadomić chorzowski OPS, Policję lub Straż Miejską, gdyż pozostawienie jej samej sobie, szczególnie zimą, kiedy występuje największe ryzyko wychłodzenia organizmu, może zagrażać jej zdrowiu a nawet życiu. Pracownicy socjalni czy funkcjonariusze zweryfikują tę informację udając się na podane przez nas miejsce i zaproponują chroniącej się tam osobie odpowiednią pomoc.
Napisz komentarz
Komentarze