Czy przy okazji codziennych zakupów można wesprzeć lokalne inicjatywy? Okazuje się, że tak! Wystarczy zrobić zakupy w pobliskim supermarkecie Netto za minimum 50 zł, odebrać kartę do głosowania i wytypować wybrany projekt, który sfinansuje Netto w ramach programu Sąsiedzka Moc.
Za nami pierwszy etap konkursu, w którym można było zgłaszać swoje pomysły z obszarów ekologia, sport i rekreacja, seniorzy, dzieci i młodzież, lokalna społeczność i zwierzęta. Wyłoniono z nich finalistów, na których można już oddawać głosy w pobliskich sklepach. W Chorzowie zakwalifikowano do tego etapu 3 projekty.
- By zagłosować, należy zrobić zakupy za minimum 50 zł i odebrać kartę do głosowania przy kasie. Z projektów przedstawionych na karcie należy wybrać jeden, zaznaczając go krzyżykiem, a następnie wypełnioną kartę wrzucić do urny ustawionej w sklepie - czytamy na stronie akcji.
W naszym mieście uznanie zdobyły trzy pomysły, jeden z kategorii "lokalna społeczność" i dwa z kat. "dzieci i młodzież". Jednym z nich jest "Magiczny dywan", który miałby pełnić funkcję interaktywnej pomocy dydaktycznej dla dzieciaków z Przedszkola nr 8 w Chorzowie. Pomysłodawcą idei jest Maja Thamm, dyrektorka placówki.
- Kilka lat temu jak zobaczyłam taki dywan po raz pierwszy to bardzo mi się spodobał, a przede wszystkim przypadł do gustu dzieciom. Urządzenie jest w formie interaktywnego ekranu, który pojawia się na podłodze. Największą jego zaletą jest to, że może on służyć do zabawy lub do nauki. Podczas pracy z nim dzieci mają zapewnioną aktywność, a przy okazji się uczą - mówi Maja Thamm. - Oprócz tego, że mielibyśmy ten dywan u siebie, chcemy zorganizować zajęcia dla dzieci z okolicznych przedszkoli i pokazać jak dobra jest to pomoc - dodaje.
Poniżej wszystkie trzy projekty zakwalifikowane do finałowego etapu programu Sąsiedzka Moc w Chorzowie. Głosy można oddawać we wszystkich czterech sklepach Netto na terenie naszego miasta, które mieszczą się przy ulicach: 3 Maja 89, S. Batorego 21, Hajduckiej 57 oraz Racławickiej 20.
Lokalna społeczność - TOTUPOINT – projekt dla osób niewidomych i niedowidzących
Celem projektu stowarzyszenia "W Labiryncie" jest zakup oraz instalacja czterech znaczników TOTUPOINT (znacznik dźwiękowy wchodzący w skład systemu nawigacyjno-informacyjnego, służący do oznaczania i opisywania miejsc w przestrzeni publicznej, dzięki czemu staje się ona bardziej dostępna i dużo bardziej bezpieczna dla osób z dysfunkcją wzroku). Znacznikami można oznaczać wejścia do budynków, wind, przystanki autobusowe, a także instalować je w różnych miejscach użyteczności publicznej, np. w muzeum, teatrze czy sklepie. Ponadto, twórcy projektu planują nagrać materiały wideo (kanał "Tyfloakademia") pokazujące dlaczego dostępność tych miejsc jest tak ważna dla osób niewidomych, i co z niezależności, którą dzięki znacznikom zyskują, czerpią na co dzień. Na potrzeby nagrania planowany jest również zakup bezprzewodowych mikrofonów, niezbędnych do zagwarantowania dobrej jakości dźwięku. Materiały wideo zostaną zrealizowane przez stowarzyszenie w ramach wolontariatu, co ma stanowić wartość dodaną tego projektu.
Dzieci i młodzież - Magiczny dywan
Projekt ma na celu zakup nowoczesnej pomocy dydaktycznej dla dzieci z Przedszkola nr 8 - Magiczny Dywan Interaktywny. Zakup ten ma na celu urozmaicić zajęcia dydaktyczne dla przedszkolaków oraz lepiej rozwijać ich motorykę poprzez łączenie nauki z zabawą. Pozyskany w ramach projektu sprzęt, pozwoli też podnieść kompetencje nauczycieli, w zakresie wykorzystania narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych. Ponadto, twórcy projektu zakładają przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem dywanu także dla sąsiednich placówek, dzięki czemu projekt zwiększy swój zasięg i pozwoli zacieśniać współpracę międzyprzedszkolną.
Dzieci i młodzież - Uliczna Akademia Talentów
Projekt zakłada dofinansowanie działań lokalnych, realizowanych w formie programu dla dzieci i młodzieży pod nazwą "Uliczna Akademia Talentów". Program dedykowany jest dzieciom i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat i obejmuje szereg działań opartych na niekonwencjonalnych metodach pomocowych, przygotowany przez zespół programowy w sposób przystępny, nowatorski i świeży. W zakresie metod niesienia pomocy znajdą się: dyżury uliczne – wyjście 3 streetworkerów do społeczności lokalnej, żyjącej na terenie Chorzowa-Batorego warsztaty psychoprofilaktyczne – prowadzone przez specjalistów dotyczących m.in.: tematyki związanej z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych oraz uzależnieniami behawioralnymi, bezpieczeństwem w Internecie, przemocą rówieśniczą, profilaktyką przed wchodzeniem w grupy pseudokibicowskie i z depresją warsztaty taneczne - nauka systematyczności, wypracowywanie regularności w działaniach, ogólna poprawa kondycji, gibkości i elastyczności ciała warsztaty sportowe - mające wpływ na prawidłowy rozwój psychoruchowy dzieci i młodzieży oraz poszerzenie ich wiedzy o sporcie i zwiększenie chęci do podejmowania aktywności fizycznej w czasie wolnym oraz pikniki uliczne (organizacja i udział w uroczystościach przygotowanych dla społeczności lokalnej, podczas których zaprezentowane zostaną umiejętności zdobyte podczas zajęć i warsztatów).
Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie organizatora.
Napisz komentarz
Komentarze