Etnoferie to wyjątkowo ciekawa propozycja chorzowskiego Skansenu, pełna warsztatów i spotkań tematycznych dla najmłodszych. Każdego dnia na uczestników czekać będą inne zajęcia oraz aktywności na świeżym powietrzu, dzięki czemu "nuda" podczas tej zimowej przerwy będzie słowem zupełnie obcym.
– Podczas dwóch tygodni ferii zimowych spotykać się będziemy zarówno w przestrzeni muzealnej ekspozycji na wolnym powietrzu jak i w przestronnej, ogrzewanej galerii na parterze budynku administracyjnego. Liczymy, że pogoda pozwoli nam zorganizować także zabawy na śniegu, niemniej chcemy zapewnić dzieciom i opiekunom ofertę na każdą pogodę – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.
We wtorek (17 stycznia) uczestnicy wybiorą się na spotkanie z prawdziwą góralką i poczują klimat, jaki można odnaleźć w starych gospodarstwach Beskidu Śląskiego. W środę przekonają się, że zimą pola nie śpią i własnoręcznie uszyją breloczki w kształcie popularnych dawniej na wsi warzyw. W czwartek dzieciaki czekać będzie wizyta w zagrodzie zwierząt, podczas której zobaczą owcy, konie, kozy oraz najnowszych mieszkańców Skansenu, czyli cztery urocze króliki. Z kolei w piątek, na zakończenie pierwszego tygodnia, odbędzie się bal przebierańców, poprzedzony warsztatami z wykonywania masek karnawałowych.
Drugi tydzień zapowiada się równie ciekawie. Rozpocznie się on we wtorek (24 stycznia) od spotkania z magią, podczas którego najmłodsi odkryją tajemnice skrywane przez chałupy, spichlerze i młyny, a zaraz potem wykonają ilustracje dawnych strachów. W środę zaplanowano wycieczkę z przewodnikiem po całym terenie Skansenu, która zakończy się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Czwartek będzie nie lada gratką dla małych miłośników teatru, którzy to nie tylko będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie o dawnej śląskiej wsi oraz tradycjach związanych z karnawałem, ale też wezmą aktywny udział w zabawie będącej elementem tego widowiska. W piątek, czyli ostatniego dnia ferii odbędą się zajęcia, podczas których uczestnicy przeniosą się w czasie, zasiadając w ławkach starej szkoły i próbując przy tym trudnej sztuki kaligrafii.
Wszystkie z zajęć będą odbywały się o godzinie 12 i potrwają około półtorej godziny. Koszt uczestnictwa w każdych z nich wynosi 20 zł od uczestnika (tj. dziecka i jego opiekuna). Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zarezerwować swoje miejsca już teraz. Bilety dostępne są <<TUTAJ>>.
Dzień Babci i Dziadka w Skansenie
Jako że tegoroczny Dzień Babci oraz Dzień Dziadka przypadają dokładnie w ostatnie dni ferii w naszym województwie, chorzowski Skansen przygotował coś specjalnego. W niedzielę 22 stycznia odbędzie się spotkanie dedykowane wnukom i ich dziadkom (maksymalnie 3 osoby w tym jedna dorosła), podczas którego najmłodsi wykonają wyjątkowe prezenty, a babcie oraz dziadkowie spędzą miło czas przy kawie i ciastku.
Koszt udziału w zajęciach wynosi 40 zł, a bilety dostępne są <<TUTAJ>>.
Fot. Muzeum GPE
Napisz komentarz
Komentarze