Pewnie większość z Was słyszała o wspólnocie Anonimowych Alkoholików, ale też spora ilość osób nie wie dokładnie jak takie spotkania się odbywają. W samym Chorzowie aktualnie funkcjonuje 5 grup zrzeszonych pod szyldem AA, a w całej Polsce działa ich około 2700. Bazują one na dobrowolnych spotkaniach osób uzależnionych od alkoholu, które chcą wytrwać w trzeźwości i wspomagać w tym innych.
Krótka lekcja historii
Wspólnota Anonimowych Alkoholików (AA, ang. Alcoholics Anonymous) powstała w Stanach Zjednoczonych. Dopiero po pewnym czasie przyjęta została dzisiejsza nazwa. Ruch miał swoje korzenie organizacyjne w grupach oksfordzkich. Pierwszy dzień nieprzerwanej trzeźwości jednego z założycieli (10 czerwca 1935 roku) uznano za symboliczną datę narodzin inicjatywy, która dziś działa w wielu krajach na całym świecie.
W Polsce pierwsze wzmianki na temat AA pojawiły się w roku 1957, a oficjalnie pierwsza taka grupa powstała jesienią 1974 roku.
Na wszystko co chcielibyście wiedzieć na temat AA, ale boicie się zapytać odpowiada "Preambuła AA", która zwyczajowo odczytywana jest na inaugurację mityngu.
Tekst "Preambuły AA":
Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.
Jedynym warunkiem uczestnictwa we Wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni, poprzez własne dobrowolne datki.
Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów.
Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.
Chorzowska grupa AA "MOŻESZ..." zaprasza na spotkania do CIS-u
W Centrum Inicjatyw Społecznych w Chorzowie działa jedna z chorzowskich grup - AA "MOŻESZ...". W cotygodniowym, otwartym mityngu udział może wziąć każdy. Chętny uczestnik nie musi się zapisywać na takie spotkanie. Jeśli ktoś odczuwa potrzebę pojawić się na nim, drzwi zawsze są otwarte.
- Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, po to żeby wiedziały, że takie rozwiązanie jest. Dzielimy się razem doświadczeniem, siłą i nadzieją, i wychodzimy po prostu z tego obłędnego nałogu. Nie prowadzimy żadnych list obecności, jest to całkowicie dobrowolne, całkowicie bezpłatne. Każdy samodzielnie decyduje czy chce tu być - zachęca Tomek z AA "Możesz...".
Jak wygląda przykładowe spotkanie? Ludzie opowiadają o sobie, o swoich historiach. Nie każda z tych osób miewała problemy z uzależnieniem. Niektórzy szukają tu wsparcia, ponieważ np. obserwują rozwój choroby alkoholowej w najbliższym otoczeniu. Czasem towarzyszą bliskim. Jedni mają więcej do powiedzenia, inni po prostu przychodzą posłuchać. Nikt tutaj nikogo nie ocenia, nie strofuje. Nie ma tu specjalisty, nie ma psychologa. To po prostu zlepek ludzi, którzy swoją obecnością wspierają siebie nawzajem.
- Czasami spotykam się z tym, że ludzie myślą, że muszą się najpierw zgłosić na terapię, wcześniej zapisać się gdzieś, boją się. Nie, to jest całkowicie dobrowolne, całkowicie anonimowe. Właśnie na tym nam zależy, żeby to po prostu rozpowszechnić wśród ludzi. My nikomu nic nie narzucamy, każdy może przyjść, zobaczyć co to jest po prostu dla niego - tłumaczy Tomek. - Nikogo nie oceniamy. Ja mogę mówić tylko o sobie. Jeśli nie wejdę w czyjeś buty, to nie mogę tego człowieka oceniać, tylko mogę mówić o własnych doświadczeniach, własnych sposobach - dodaje.
Mityngi odbywają się w każdą sobotę o godz 17:00 w Chorzowie, ul. 3 Maja 18 (budynek Centrum Inicjatyw Społecznych).
- [email protected]
- 507 399 150
- 505 052 670
- 508 991 049
Napisz komentarz
Komentarze