Już w najbliższy czwartek, 12 stycznia o 11:30 odbędzie się uroczystość podpisania umowy dotyczącej nawiązania współpracy dydaktycznej między Uniwersytetem Śląskim a Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie. Program edukacyjnego partnerstwa ze strony UŚ realizować będzie Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych, jedna z jednostek naukowych Wydziału Filologicznego w Katowicach.
Sygnatariuszką umowy w imieniu Uniwersytetu Śląskiego będzie prodziekan Wydziału Filologicznego ds. promocji i współpracy z otoczeniem dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch. W imieniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie podpis złoży dyrektor placówki, mgr Grażyna Widera.
Dla władz Uniwersytetu Śląskiego nawiązanie współpracy z chorzowską szkołą stanowi nie tylko kolejną okazję do promocji naukowej uczelni, a także przysłużenia się rozwojowi zainteresowań uczniów śląskich placówek oświatowych:
– Podjęta współpraca pomiędzy Instytutem Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego a Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie wpisuje się w szereg działań promujących kierunki studiów na Uniwersytecie Śląskim i poszerzających spektrum działań dydaktycznych szkół ogólnokształcących w regionie. Będzie to współpraca partnerska o charakterze edukacyjnym, skoncentrowana zarówno na teorii i historii, jak i na współczesnych zjawiskach kultury, m.in. antropologii, literaturze, filmie, teatrze, mediach i komunikacji czy estetyce miasta, czyli na tym, czym zajmuje się nasz Instytut.
Mamy zamiar zapraszać uczniów m.in. na wykłady i konferencje naukowe oraz wydarzenia studenckie, zorganizujemy dla uczniów Dni Otwarte oraz inne wydarzenia, zaproponujemy wybrane zajęcia w szkole, które przeprowadzą nasi pracownicy naukowi, w zależności od potrzeb Partnera umowy. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać uczniom zalety badania kultury i mediów; być może w niedalekiej przyszłości niektórzy z nich wybiorą kulturoznawstwo lub kultury mediów, albo inny kierunek na Wydziale Filologicznym jako swój kierunek studiów, dla innych będzie to natomiast niewątpliwie okazja do rozszerzenia własnych kompetencji kulturowych, które przydają się przecież w różnych profesjach oraz w życiu codziennym.
Z perspektywy Uczelni niewątpliwie atutem współpracy jest nie tylko możliwość zaprezentowania naszej oferty dydaktycznej potencjalnym kandydatom na studia, ale też możliwość dotarcia do uczniów-pasjonatów, którzy „żyją kulturą" i chcą ją rozwijać w różnych obszarach, eksperymentują z mediami, są aktywni i twórczy – wylicza dr Anna Maj, zastępca Dyrektora INKSI.
Na współpracy dydaktycznej skorzystają przede wszystkim obecni i kolejni uczniowie chorzowskiego „Ligonia”:
– Dla szkoły niewątpliwie atutem współpracy może być możliwość uzupełnienia wiedzy programowej uczniów o dodatkowe obszary i aspekty, na których rozwijanie nie ma czasu w ramach typowych zajęć szkolnych, jednocześnie taka umowa ma charakter prestiżowy - Uniwersytet współpracuje bowiem jedynie z wybranymi szkołami i patronuje nielicznym klasom – przekonuje Maj.
Wykład inauguracyjny dla uczniów szkoły pod tytułem Michał Grażyński wojewoda śląski, czy zasłużenie potępiany? wygłosi dr hab. Zygmunt Woźniczka.
W wydarzeniu udział wezmą także dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnychprof. zw. dr hab. Tadeusz Miczka, zastępca dyrektora INKSI ds. promocji dr Anna Maj, koordynator INKSI ds. współpracy ze szkołami dr Julia Legomska i pełnomocnik rektora ds. promocji i kontaktu ze szkołami ponadgimnazjalnymi dr Magdalena Ochwat. Nie zabraknie również chorzowskich włodarzy w osobach zastępcy prezydenta Chorzowa, Wiesława Ciężkowskiego i dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Beaty Kabzy.
Inicjatorami podpisania umowy są dr hab. Zygmunt Woźniczka, pracownik INKSI oraz dyrektor ZSO nr 1, mgr Grażyna Widera.
Napisz komentarz
Komentarze