Nietrudno domyślić się, jak trudne, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym jest sprawowanie całodobowej opieki nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Przyczyn takiej niezdolności jest tak wiele, jak ludzi nią dotkniętych. U większości pełnosprawnych taka sytuacja budzi skojarzenia jedynie z opieką nad dotkniętymi rozmaitymi schorzeniami seniorami. Pamiętajmy jednak, że wokół nas funkcjonuje wielu opiekunów troszczących się o bliskich po różnego wypadkach, w tym komunikacyjnych, udarach niedokrwiennych, dotkniętych chorobami, wywołującymi powolne wyłączenie z aktywności jak stwardnienie rozsiane czy rodziców dzieci, które urodziły się z pełnosprawnością lub uległy jej na wczesnym etapie rozwoju (choćby na skutek choroby). Właśnie do tych osób skierowane są warsztaty profesjonalnej opieki domowej, organizowane przez specjalistów domu opieki Medi-system Honorata.
Jak trudnym zadaniem jest - dla osoby nieprzygotowanej do pełnienia roli opiekuna - podjęcie tej roli opowiada Aneta, domowa opiekunka niepełnosprawnego od prawie 4 lat męża.
– Mój mąż w wieku 49 lat usłyszał diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. Wcześniej nie słyszeliśmy nawet o takiej chorobie, wiedzieliśmy, że jest coś takiego jak stwardnienie rozsiane. Dość szybko dotarło do nas, z czym przyjdzie się nam zmierzyć, gdyż choroba męża postępowała w błyskawicznym tempie. Dziś jest on w niemal stu procentach uzależniony od mojej opieki, czasowo pojawia się u nas fizjoterapeutka. Organizacja takich warsztatów przez specjalistów jest - dla ludzi opiekujących się w domu chorym - niezbędna. Tylko my wiemy, jak trudne emocjonalnie i fizycznie jest to zadanie - zaznacza Aneta, domowa opiekunka.
Warsztaty będą odbywać się w soboty, pierwsze w najbliższą sobotę, 14 stycznia, drugie 29 kwietnia, kolejne 24 czerwca i 23 września, w godzinach od 10:00 – 15:00.
Zapisy możliwe są poprzez Internet, mailowo na adres: [email protected] (w tytule maila trzeba podać wybraną datę kursu), a także tradycyjnie pod numerami telefonu: (32) 445-71-41 lub 784-957-656.
Warsztaty dla opiekunów domowych mają duże znaczenie, zarówno dla osób, o które dbają, jak i ich samych.
– W rozpoczynającym się roku mamy zamiar przeprowadzić łącznie cztery pełnowymiarowe kursy opieki dla osób sprawujących pieczę nad swoimi chorymi i niepełnosprawnymi bliskimi. Nasze doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że kontynuacja organizacji warsztatów jest dobrą drogą, gdyż te spotkania cieszą się sporym zainteresowaniem. Odpowiadamy tym samym za rosnące zapotrzebowanie. Pracownicy naszego ośrodka, którzy są specjalistami w dziedzinie opieki długoterminowej i posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe w przystępny sposób przedstawiają zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę dotyczącą opieki, pielęgnacji i aktywizacji seniorów, osób przewlekle chorych, leżących i niepełnosprawnych - podkreśla Jakub Piotrkiewicz, dyrektor domu opieki Medi-system Honorata.
W programie zajęć przewidziano podstawy z zakresu opieki pielęgniarskiej, wykład z wiedzy dotyczącej następstw długotrwałego unieruchomienia ciała w poszczególnych narządach i układach organizmu, warsztaty z prawidłowego, zindywidualizowanego żywienia i umiejętnego karmienia seniorów i osób przewlekle chorych, a także praktyczny kurs utrzymania wysokiego poziomu higieny osoby leżącej, jak kąpiel całego ciała, zmiana podkładów toaletowych w łóżku, higiena jamy ustnej, a także zapobieganie odleżynom.
Ponadto, specjaliści z zakresu fizjoterapii przedstawią prawidłową zmianę ułożenia pacjenta w łóżku w taki sposób, by nie zaszkodzić ani niepełnosprawnemu, ani sobie samemu, nauczą skutecznego, a przy tym prostego i niewymagającego dużego wysiłku przenoszenia chorego z miejsca na miejsca. Opiekunowie osób mających szanse na powrót do częściowej lub pełnej sprawności poznają tajniki prawidłowej aktywizacji fizycznej chorego, pomagając mu w ten sposób w stopniowym odzyskaniu własnego ciała.
Kursanci będą mieli także możliwość uczestniczenia w darmowej konsultacji psychologicznej.
Napisz komentarz
Komentarze