Choć to dopiero początek roku, chorzowskie zoo już teraz może pochwalić się zakończeniem kolejnej inwestycji, która bez wątpienia wpłynie na atrakcyjność tego miejsca. Mowa o powstałych niedawno wolierach, w których zamieszkały nieeksponowane do tej pory w ogrodzie gatunki ptaków, jakimi są głuszce oraz cietrzewie.
Woliery te wykonano zgodnie z obecnymi standardami w budowie tego typu obiektów, co oznacza, że drewniana konstrukcja została pokryta stalową siatką wolierową. Taki zabieg nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i komfort ptakom, ale też daje zwiedzającym możliwość swobodnej obserwacji tych zwierząt.
Co istotne, między wolierami powstały alejki z tablicami edukacyjno-informacyjnymi, dzięki czemu goście zoo mogą zapoznać się z zagadnieniami związanymi z biologią kuraków oraz przyczynami ich zagrożenia i działaniami prowadzonymi na rzecz ich ochrony.
Gatunki zagrożone wyginięciem
Cietrzewie i głuszce to gatunki ptaków, których naturalnym środowiskiem życia są lasy klimatu umiarkowanego. W skali globalnej występują one dość licznie, jednak na terenie Polski ptaki te zagrożone są wyginięciem, a ich populacje objęte są ścisłą ochroną gatunkową.
- Niestety same te populacje sobie nie poradzą. Bez naszej pomocy grozi im zupełne wyginięcie na terenie Polski, a do tego dopuścić nie można. Ogrody zoologiczne podejmują pomoc głównie w ochronie zwierząt egzotycznych, a my postanowiliśmy przeznaczyć też pewną część środków dla gatunków rodzimych. Stąd właśnie pomysł, aby pomóc cietrzewiom i głuszcom - podkreśla Sabina Cieśla-Nobis, Kierownik Sekcji Ptaków w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
Sprowadzenie tych kuraków do śląskiego zoo było możliwe dzięki współpracy, jaką ogród nawiązał z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz nadleśnictwami Wisła, Spychowo i Siewierz.
- Jeśli chodzi o głuszca to w Polsce jest on zinwentaryzowany do około 700 sztuk, natomiast w przypadku cietrzewi jest to tylko 350 osobników. Dzięki naszej hodowli, którą prowadzimy w lasach, to z samego Nadleśnictwa Wisła od 2022 roku z woliery hodowlanej wypuściliśmy bezpośrednio na wolność 1291 sztuk - mówi Damian Siebier, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Inne inwestycje
Powstałe nieopodal mini zoo woliery dla kuraków to tylko jedna z kilku ważnych inwestycji, prowadzonych w ostatnim czasie na terenie śląskiego zoo.
- Aktualnie jesteśmy w trakcie inwestycji, która mnie osobiście najbardziej cieszy. Jest to nowy kompleks, przy samym wejściu do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, dla rysi i rosomaków. Dzięki tej inwestycji możemy zlikwidować najstarsze znajdujące się tutaj woliery i tym samym znacznie poprawić dobrostan tych zwierząt - zdradza Marek Mitręga, dyrektor chorzowskiego zoo.
Ponadto na terenie ogrodu prowadzone są prace nad budową "Lasu deszczowego Ameryki Południowej", a także trwają wykończenia wokół nowego budynku dyrekcji.
Napisz komentarz
Komentarze