Na czym polega wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy to sytuacja, w której właściciel mieszkania na podstawie odpowiednio przygotowanej umowy udostępnia lokal najemcy na dłuższy okres (z reguły wynosi rok, ale w praktyce może obejmować od kilku miesięcy, do nawet kilku lat). Opcja ta jest najczęściej wykorzystywana przez osoby, których nie stać na zakup własnej nieruchomości albo z innych względów póki co nie decydują się na taką inwestycję.
Rozwiązanie jest opłacalne zarówno dla lokatorów, jak i właściciela. Jeśli relacja między nimi jest pozytywna, obie strony będą zadowolone z tego układu. Wynajmujący zyskuje w ten sposób stały przychód pasywny, zaś najemca – własne miejsce do życia.
Jak wygląda wynajem krótkoterminowy?
Wynajem krótkoterminowy to idealne rozwiązanie dla turystów, biznesmenów w delegacji oraz innych osób, które potrzebują zakwaterowania na kilka dni czy tygodni. Opcja ta jest z reguły bardziej opłacalna oraz wygodniejsza niż hotel. W ten sposób lokator zyskuje prywatność, swobodny dostęp do kuchni, elastyczne godziny zameldowania/wymeldowania itp.
Dzięki takim portalom jak Airbnb czy Booking cała procedura takiego najmu jest o wiele łatwiejsza dla obu stron. Taka działalność przynosi właścicielom nieruchomości duży, ale dość niestabilny zarobek – będzie największy w sezonie wakacyjnym czy w okresie świątecznym, ale może być niski przez pozostałe miesiące w roku.
Porównanie najmu długo i krótkoterminowego
Najem krótkoterminowy i długoterminowy jest skierowany do innych odbiorców. Obie opcje mają swoje wady oraz zalety, zarówno z perspektywy właściciela nieruchomości, jak i osoby zainteresowanej wynajmem.
Najem długoterminowy
- PLUSY dla właściciela: stały, bezpieczny przychód; większe bezpieczeństwo; mniej pracy nad utrzymaniem lokalu.
- PLUSY dla wynajmujących: możliwość znalezienia zakwaterowania na dłuższy czas jako alternatywa dla kupna mieszkania; stałe opłaty; zabezpieczenie prawne przed eksmisją.
- MINUSY dla właściciela: niższy zarobek; mniejsza swoboda w decydowaniu o lokalu (nie można go np. spontanicznie sprzedać).
- MINUSY dla wynajmujących: konieczność podpisania umowy na dłuższy czas (zazwyczaj przynajmniej rok).
Najem krótkoterminowy
- PLUSY dla właściciela: większe przychody; możliwość swobodnego zarządzania lokalem.
- PLUSY dla wynajmujących: tańszy najem niż hotel; większa wygoda i swoboda podczas korzystania w lokalu.
- MINUSY dla właściciela: niestabilne przychody; konieczność sprzątania mieszkania po każdych gościach; większe ryzyko zniszczeń.
- MINUSY dla wynajmujących: możliwość zamieszkania tylko na krótki czas; brak obsługi i innych usług dostępnych w hotelach.
Interesują Cię mieszkania na wynajem długoterminowy w Katowicach? Sprawdź ofertę na: https://katowice.mdr.pl/.
Napisz komentarz
Komentarze