78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz
Obóz koncentracyjny Auschwitz został utworzony w 1940 roku na terenach, które po wrześniowej agresji na Polskę zostały włączone do III Rzeszy i pierwotnie był on przeznaczony do przetrzymywania głównie polskiej inteligencji oraz więźniów politycznych. Po dwóch latach do Auschwitz-Birkenau zaczęły docierać także transporty z ludnością żydowską, która to później stanowiła najliczniejszą grupę narodowościową w obozie.
Kiedy Niemcy przystąpili do likwidacji obozu, związanej ze zmieniającą się sytuacją na froncie, ponad 56 tysięcy więźniów wyruszyło na zachód w tzw. marszach śmierci, podczas których umierali z wycieńczenia i głodu lub zostali zabijani przez strażników.
27 stycznia 1945 roku na teren obozu wkroczyły jednostki Armii Czerwonej 1 Frontu Ukraińskiego, wtedy też wyzwolenia doczekało się blisko 7 tysięcy więźniów, w tym około 500 dzieci.
W 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz hołd jego ofiarom oddała delegacja pracowników chorzowskiego magistratu, którzy złożyli kwiaty na cmentarzu przy ul. Granicznej oraz pomniku przy ul. Jubileuszowej w Chorzowie Batorym.
17. rocznica zawalenia się dachu hali MTK
Dokładnie 28 stycznia 2006 roku miała miejsce największa katastrofa budowlana we współczesnych dziejach Polski, jaką było zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich podczas trwającej w tym miejscu wystawy gołębi pocztowych.
W wyniku tego zdarzenia zginęło 65 osób, 144 zostały ranne, a 26 doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wśród ofiar śmiertelnych znaleźli się obywatele Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Belgii oraz Holandii. Na miejscu pracowało wówczas około 1300 ratowników.
W 17. rocznicę przedstawiciele Miasta Chorzów złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym tę tragedię.
78. rocznica Tragedii Górnośląskiej
W 1945 roku, kiedy to armia sowiecka wkroczyła na Górny Śląsk, dochodziło do licznych aresztowań, osadzeń w obozach koncentracyjnych oraz przymusowych wywózek do katorżniczej pracy w ZSRR. Szacunkowo przyjmuje się, że zginęło wtedy kilkadziesiąt tysięcy Górnoślązaków, w tym głównie mężczyzn.
Choć to największa w historii fala zbrodni jaka dotknęła Górny Śląsk, o tym wydarzeniu przez kilkadziesiąt lat nie mówił nikt. Dopiero w 2010 roku decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego ustanowiono Dzień Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej obchodzony na Śląsku i Opolszczyźnie w ostatnią niedzielę stycznia.
W ramach uroczystości upamiętniających tegoroczną 78. rocznicę odbył się tradycyjny już Marsz na Zgodę, prowadzący z Katowic do zachowanej bramy dawnego obozu w Świętochłowicach, w którym jak co roku udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Chorzów.
Ofiary Tragedii upamiętniono także w naszym mieście podczas mszy św. odprawionej w Kościele św. Wawrzyńca, a zaraz po niej przy budynku ZUS (dawnej siedzibie Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego), odbyły się dalsze uroczystości podczas których Stowarzyszenie Nasz Chorzów wraz z Partią Ślonzoki Razem, delegacją śląskiego PSL oraz zaprzyjaźnionymi organizacjami złożyli kwiaty.
Fot. Miasto Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze