Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób przerabiane są plastikowe odpady i co może później z nich powstać? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele razy w nasze ręce mogło wpaść coś, co zostało już odzyskane w mechanizmie recyklingu.
Na początek odrobina teorii. Recykling plastiku możemy podzielić na dwie kategorie, zależne od tego w jakim procesie się on odbywa:
- Mechanicznym - materiał jest odzyskiwany w procesie fizycznym, bez zmiany jego cech. Powstaje z tego recyklat lub regranulat, temu procesowi są poddawane butelki i folie.
- Chemicznym - Tworzywa poddane są procesom w wyniku których zachodzą zmiany w jego budowie chemicznej. Zmiana ta może zachodzić w wyniku działania temperatury lub rozpuszczalników. W ich wyniku odzyskujemy wartościowe związki (ciekłe i gazowe węglowodory), które mają zastosowanie jako paliwo w przemyśle i energetyce, oraz mogą być surowcem w procesie produkcyjnym.
Zanieczyszczone tworzywa sztuczne po etapie sortowania mogą zostać wykorzystane jako paliwa alternatywne - rozdrobnione na małe cząstki, wykorzystuje się w odzysku energetycznym np. w cementowni. Wartość opałowa takich odpadów jest porównywalna z wartością paliw kopalnych. Wysoka temp. powyżej 1300⁰C w odpowiednich warunkach zapewnia pełne spalanie, bez emisji toksycznych substancji. Należy pamiętać, że temperatura (200-500⁰C) i warunki w domowych piecach i ogniskach nie pozwala na ich bezpieczne i pełne spalenie. A co za tym idzie spowoduje to emisję szkodliwych gazów takich jak np. tlenek węgla, nieorganicznych związków chloru czy fluoru.
Rodzaje tworzyw sztucznych
W recyklingu plastiku bardzo ważny jest jego rodzaj, z czego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. To co możemy uzyskać w jego wyniku jest zależne od grupy do której należy:
- PET – politereftalan etylenu
- PE – polietylen,
- PP – polipropylen,
- PS – polistyren,
- PVC – polichlorek winylu,
- HDPE - polietylen o wysokiej gęstości z regularną strukturą cząsteczek
- LDPE - polietylen o niskiej gęstości z nieregularną strukturą cząsteczek
Co możemy wykonać z plastiku?
Nie wszystkie powstałe w naszym gospodarstwie odpady muszą od razu trafić "do kosza". Przerabiać plastik możemy również w domu - nadając mu nową funkcję. Plastikową butelkę możemy wykorzystać jako np. konewkę, osłonkę do kwiatów, karmnik dla ptaków, rozsadnik do wysiewu roślin, a także do stworzenia nietuzinkowej biżuterii. W tej kwestii ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!
Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na ponowne wykorzystanie odpadów, zapraszamy do odwiedzenia strony www.facebook.com/ecoexpress24
Napisz komentarz
Komentarze