Wcześniej żyrafiarnia, później miejsce zajmowane tymczasowo przez nosorożce a na koniec pusty obiekt niewykorzystywany w celach hodowlanych - to właśnie tam powstaje teraz wyjątkowy pawilon, który już niebawem stanie się ekspozycją fauny i flory lasu deszczowego Ameryki Południowej.
Jej główną część stanowić będzie duża hala z typową dla tego obszaru roślinnością, a także wydzielonymi wolierami, w których znajdą się m.in. mrówkojady, wydry olbrzymie, pazurkowce, wyjce oraz bogate kolekcje gadów i płazów. Dodatkową atrakcję stanowić ma biegnąca w koronach drzew kładka - dzięki niej zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć pawilon z wysokości kilku metrów.
- Las deszczowy w śląskim zoo będzie unikatem. I jak dotąd pierwszym w kraju takim projektem. Obiekt ma być całoroczny. W pomieszczeniach ekspozycyjnych utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego, tj. temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność na poziomie 70-80 procent - czytamy na oficjalnym profilu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Kiedy zakończenie prac?
Jak się okazuje, budowa pawilonu lasu deszczowego niebawem znajdzie się na finiszu. W głównej sali powstała już drewniana kładka, na ukończeniu jest strefa terrariów i pomieszczenia dla wydr, położone zostały także specjalne siatki w wolierach pazurkowców.
- Obecnie oczekujemy na przyłączenie energii elektrycznej do budynku – dopiero po jej uruchomieniu będziemy mogli przystąpić do kolejnych etapów prac - informuje Daria Kroczek z chorzowskiego zoo.
Zgodnie z zapowiedziami, otwarcie nowej ekspozycji planowane jest jeszcze w tym roku, jednak póki co, trudno wskazać konkretną datę.
- Musimy pamiętać, że zakończenie prac budowlanych to dopiero połowa sukcesu. Następnym etapem będzie zagospodarowanie i urządzenie budynku – wykonanie nasadzeń roślin, aranżacja wybiegów i pozostałych przestrzeni, wykonanie etykietażu informacyjnego i edukacyjnego, a na samym końcu wprowadzenie zwierząt - dodaje Kroczek.
Oficjalną datę otwarcia poznamy dopiero, gdy prace wejdą w końcowy etap.
Fot. FB/ Śląskie. Pozytywna energia
Napisz komentarz
Komentarze