Na świecie żyje około 10 tysięcy nosorożców białych, w tym przeważająca większość to podgatunek południowy. Jeśli chodzi o podgatunek północny, to uznaje się go już za niemal całkowicie wymarły - obecnie reprezentują go tylko 2 samice, niestety podgatunek południowy również narażony jest na wyginięcie. Sytuacja wydaje się być krytyczna, bowiem wprowadzone przepisy i sposoby ochrony nie są wystarczające m.in. ze względu na stale obecne kłusownictwo. W trosce o ocalenie podgatunku północnego i odbudowanie populacji południowej przychodzą współczesne możliwości biotechnologii i medycyny.
- Dzięki rozwojowi nauki i zaawansowanym badaniom naukowym nie jest to sytuacja całkowicie przegrana. Obecnie komórki rozrodcze oraz wytworzone metodą in vitro zarodki są odpowiednio zabezpieczane i przechowywane, by w przyszłości móc zostać wykorzystane do odtworzenia populacji nosorożców - czytamy na stronie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Jedną z samic biorących udział w badaniach jest urodzona i mieszkająca w chorzowskim zoo przedstawicielka nosorożców białych o imieniu Hope. Jej wybór nie był przypadkowy - posiada ona silne, naturalne cechy, które może przekazać potomstwu, a jest to wyjątkowo ważne dla przyszłości tego gatunku.
Kilka dni temu naukowcy z berlińskiego Leibniz Institute for Zoo and Wildlife, którzy od lat prowadzą badania i tworzą in vitro zarodki nosorożców, ponownie odwiedzili Hope.
- Podczas kilkugodzinnej procedury, już po raz kolejny od samicy pobrano komórki jajowe, które wykorzystane zostaną do przeprowadzenia zapłodnienia in vitro. Hope dzielnie zniosła wizytę weterynarzy – została wprowadzona w sedację, z której wybudziła się bez komplikacji - informują pracownicy śląskiego zoo.
Pobrane od Hope komórki jajowe poddawane są zapłodnieniu metodą in vitro materiałem genetycznym pochodzącym od równie odpowiedniego pod względem genetycznym samca tego podgatunku. Kilka komórek udało się zapłodnić również materiałem genetycznym samca podgatunku północnego – powstałe w ten sposób zarodki hybrydowe mogą w przyszłości posłużyć do odbudowania populacji wymarłego podgatunku.
źródło: Śląski Ogród Zoologiczny
Napisz komentarz
Komentarze