Olimpiada Astronomiczna to najbardziej prestiżowa rywalizacja młodych miłośników astronomii w Polsce, organizowana od 1957 roku. Konkurs ten przebiega w trzech etapach. Pierwszy ma charakter korespondencyjny i polega na rozwiązywaniu zadań w warunkach domowych, z kolei drugi oraz trzeci etap to już samodzielna praca wykonywana pod kontrolą i w ograniczonym czasie.
Zmagania finałowe znów w Chorzowie
Tegoroczny 66. finał Olimpiady Astronomicznej jest pierwszym, który został zorganizowany w przebudowanych i zmodernizowanych przestrzeniach Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Przez trzy dni gościło w nim 20-stu najlepszych uczestników, którym przyszło zmierzyć się z zadaniami teoretycznymi, analizą danych oraz obserwacją sztucznego nieba.
Zakończone w ubiegłą niedzielę zmagania pozwoliły na wyłonienie zwycięzcy, a został nim Maksymilian Wdowiarz–Bilski, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Pozostałe miejsca zajęli kolejno: Krzysztof Król (Szczecin), Piotr Jędrzejczyk (Kraków), Gniewosz Armista (Wrocław), Michał Jagodziński (Szczecin), Bartłomiej Lech (Warszawa), oraz Wojciech Kukiełka (Radzyń Podlaski).
Pierwszych 5-ciu laureatów będzie reprezentować nasz kraj podczas 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbędzie się w województwie śląskim w dniach od 10 do 12 sierpnia. Polska już po raz drugi będzie miała zaszczyt gościć drużyny z całego świata w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Fot. Planetarium Śląskie
Napisz komentarz
Komentarze