W Polsce mieszka nawet do 7 milionów osób z niepełnosprawnościami. Sporą część z nich stanowią ci, których niepełnosprawność jest trudna do zauważenia, dlatego też często kiedy proszą o pomoc lub z niej korzystają spotykają z niezrozumieniem ze strony innych.
Pod koniec lutego Fundacja StwardnienieRozsiane.info zainaugurowała projekt "(Nie)widzialni", który ma poprawić naszą świadomość na temat niewidocznych niepełnosprawności i tym samym ułatwić borykającym się z nimi osobom codzienne funkcjonowanie. Motywem przewodnim kampanii jest hasło: "Pozory mylą. Nie wszyscy ludzie z niepełnosprawnościami są widzialni!".
- Niewidoczna niepełnosprawność nie wiąże się z używaniem wózka czy białej laski. Może być spowodowana chorobą (np. stwardnienie rozsiane, cukrzyca), zaburzeniami neurorozwojowymi (np. autyzm), przebiegiem leczenia (np. leczenie onkologiczne) czy wypadkami (np. proteza nogi, niewidoczna pod ubraniem). Choć jest trudna do zauważenia, często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają - podkreślają pomysłodawcy kampanii - Osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami są często traktowane z niezrozumieniem lub niedowierzaniem, gdy proszą o pomoc lub z niej korzystają. Dlatego też zamysłem naszego projektu jest, by jego uczestnik otrzymał wsparcie, którego potrzebuje, kiedy nosi symbol (emblemat) "(Nie)widzialnych”, niezależnie od sytuacji (miejsca), w jakiej się znajduje, a jednocześnie: by odbywało się to dyskretnie i w sposób niestygmatyzujący - dodają.
Projekt podzielono na dwa etapy. W pierwszych tygodniach jego kluczowymi działaniami jest przede wszystkim kampania informacyjna w mediach, a także szkolenia partnerów, którzy do niego dołączyli.
Miasto Chorzów łączy siły z Fundacją StwardnienieRozsiane.info
Do projektu "(Nie)widzialni" przystąpiły już placówki edukacyjne, instytucje kulturalne, firmy oraz urzędy z całej Polski. Wśród nich znalazło się także Miasto Chorzów, które wraz z Fundacją StwardnienieRozsiane.info będzie działać na rzecz wspierania osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
- W ramach projektu przygotowany zostanie specjalny symbol, emblemat. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne będą mogły łatwiej komunikować się z otoczeniem, np. z pracownikami sklepu czy urzędu. Możliwe będzie też zasygnalizowanie, że potrzebna jest dodatkowa pomoc, wsparcie lub czas - informuje Tomasz Breguła, rzecznik Urzędu Miasta Chorzów.
Informacja na temat akcji przekazywana jest wszystkim pracownikom chorzowskiego magistratu oraz instytucji, które mu podlegają. Pilotażowa część projektu potrwa do końca marca.
Więcej na ten temat znajdziecie na stronie internetowej niewidzialni.org.pl oraz na Facebooku.
Graf. Niewidzialni.org.pl/ FB
Napisz komentarz
Komentarze