Aby w przyszłości codzienne dojazdy do szkoły czy pracy stały się bardziej komfortowe, należy zacząć działać nad tym już teraz. Doskonale wiedzą o tym przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którzy wyszli z inicjatywą współpracy z użytkownikami transportu publicznego.
- Czasem drobna zmiana, na przykład w postaci usunięcia barierek czy niewielkich zmian w organizacji ruchu, może skrócić dojście do stacji czy przystanku o kilka minut. Dlatego chcemy zaprosić mieszkańców GZM do rozmowy o węzłach przesiadkowych przy stacjach kolei metropolitalnej i zacząć planować je razem z przyszłymi ich użytkownikami poprzez działania w ramach projektu "Jak otworzyć kolej na mieszkańców?" - wyjaśnia Łukasz Zych z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Na czym polega projekt?
"Jak otworzyć kolej na mieszkańców?" to projekt zakładający wspólne spacery po okolicy istniejących i przyszłych przystanków kolei metropolitalnej w 6 miastach oraz gminach na terenie GZM. Podczas ich trwania organizatorzy porozmawiają z mieszkańcami i zapytają ich o zdanie w formie ankiet.
O szczegółach będzie można dowiedzieć się już 12 kwietnia podczas spotkania inaugurującego projekt. Odbędzie się ono w godz. 17:00-19:00 w chorzowskim Muzeum Hutnictwa.
Rejestracji można dokonać: poprzez wypełnienie dostępnego >>TUTAJ<< formularza, mailowo - [email protected] lub telefonicznie pod nr 32 718 07 11.
Dlaczego warto wspólnie zaprojektować przyszłość transportu metropolitalnego?
Obecnie trwają prace na linii kolejowej nr 131 na odcinku od Chorzowa Batorego przez Bytom do Nakła Śląskiego. Trwa także projektowanie odcinka obejmującego przystanki Nakło Śląskie, Tarnowskie Góry Osada Jana i Tarnowskie Góry. Dzięki tej inwestycji, za kilka lat, będziemy mogli szybciej jeździć do pracy czy szkoły.
- Jednak wyremontowane tory i nowe perony to nie wszystko. Potrzebujemy wspólnej siatki połączeń autobusowych, tramwajowych i kolejowych, możliwości sprawnej i szybkiej przesiadki z różnych środków transportu oraz komfortowego dojścia do stacji czy przystanku kolejowego. Czekamy na Państwa, aby móc dobrze zaprojektować przyszłość transportu w Metropolii - podkreśla Zych.
Cały projekt organizowany jest przy wsparciu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Komisji Europejskiej we współpracy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Spółdzielnią Socjalną FADO.
źródło: GZM
Napisz komentarz
Komentarze