Papua-Nowa Gwinea to kraj położony w zachodniej części Oceanii - Melanezji, który zajmuje wschodnią powierzchnię wyspy Nowa Gwinea, a także ponad dwa tysiące malutkich wysepek otoczonych wodami Oceanu Spokojnego.
Jest obszarem, gdzie występują sezonowe klęski żywiołowe, takie jak tropikalne cyklony czy gwałtowne powodzie, znajduje się też w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych erupcji wulkanicznych i trzęsień ziemi.
Wstrząs z Papui-Nowej Gwinei dotarł do Planetarium Śląskiego
W ostatnim czasie Papuę-Nową Gwineę nawiedziło szczególnie silne trzęsienie ziemi, o magnitudzie wynoszącej 7.0. Wstrząs nastąpił 2 kwietnia o godz. 18:04 czasu UTC (3 kwietnia 4:04 czasu PGT), a hipocentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości ok. 73 km.
- Tym razem zjawisko wystąpiło w bagnistej części prowincji Sepik Wschodni, w okolicach jeziora Chambri. Do tej pory w wyniku trzęsienia życie straciły cztery osoby, a wiele budynków uległo zniszczeniu. Na szczęście wstrząs nie wywołał fal tsunami, mogących stanowić ogromne zagrożenie dla miejscowej ludności - podaje Planetarium Śląskie.
Zjawisko, które wystąpiło w Papui-Nowej Gwinei zostało zarejestrowane w chorzowskiej Stacji Sejsmologicznej, będącej wspólnym projektem naukowym Planetarium Śląskiego i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Wstrząs odnotowano około godziny 18:22 UTC
Przypominamy, że znajdujący się w Chorzowie sejsmograf odnotował wcześniej m.in. trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, które miały miejsce blisko dwóch miesięcy temu.
Fot. Planetarium Śląskie
Napisz komentarz
Komentarze