Biorąc pod uwagę trudność z dostępem oferty przewodnickiej i edukacyjnej w języku śląskim w górnośląskich muzeach, zespół chorzowskiego Muzeum Hutnictwa postanowił efektywnie wypełnić istniejącą lukę.
- Huta zawsze rozbrzmiewała językiem śląskim. Dla większości pracowników był to nie tylko język pracy, ale także język podstawowy. W naszym zespole wiele osób na co dzień posługuje również się godkom. Pomyśleliśmy więc, że najbardziej naturalną rzeczą jaką możemy zrobić to wprowadzić język śląski do stałej oferty przewodnickiej, z myślą zarówno o odbiorcy dorosłym, jak i dzieciach - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa - Godka jest bodajże najważniejszym elementem naszego niematerialnego dziedzictwa, dlatego głęboko wierzę w zarówno merytoryczny, jak i edukacyjny sens tego przedsięwzięcia. Liczę, że doczekamy się czasów, w których język śląski będzie w instytucjach publicznych równorzędnym sposobem komunikacji wobec języka polskiego – dodaje Kowalski.
Nowa oferta oprowadzań z użyciem śląskiej godki wystartuje w sobotę 15 kwietnia pn. "SOBOTA NA WERKU – Ślōnske rajzy po muzeum". Na godz. 11:00 i 15:00 zaplanowano rajzę dlŏ bajtli, natomiast na godz. 12:00 i 16:00 rajzę dlŏ majoryntnych. Zwiedzaniu towarzyszyć będzie nieodpłatny mikroprzewodnik, który pozwoli gościom Muzeum Hutnictwa zapoznać się z wystawą stałą w śląskiej godce.
- Wystawa prawi ô wiyncyj jak dwōch stoleciach hutniczych tradycyjōw i roztōmajtych hutach, co fungowały na terynie dzisiyjszego Chorzowa. To wiyncyj jak sto filmowych spōmniyń ludzi, co robiyli we tukejszych hutach. To siedym wielkich, zabytkowych hutniczych maszin, co ś nich nojstarszo była zbudowano kole 1874 r… - zapowiadają w Muzeum Hutnictwa.
Udział w oprowadzaniach jest w cenie biletu wstępu na wystawę stałą i można go nabyć online lub w kasie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc warto dokonać wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 32 704 96 31.
Fot. Muzeum Hutnictwa
Napisz komentarz
Komentarze