Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek stwierdził nieważność podjętej przez chorzowską radę uchwały odnośnie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Targowej w Chorzowie. Jako powód został wskazany brak uzgodnień z zarządcą drogi. Więcej o tym pisaliśmy >>TUTAJ<<
Chorzów skorzysta z prawa złożenia skargi w sprawie tego rozstrzygnięcia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Zdaniem rady miasta, wojewoda nie zmieścił się w terminie 30 dni, aby móc wstrzymać plany dewelopera.
"Zdaniem organu uchwałodawczego wskazane wyżej rozstrzygnięcie nadzorcze należy uznać za bezzasadne, bowiem zostało wydane z naruszeniem art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym w brzmieniu "Uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne. O nieważności uchwały lub zarządzenia w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia uchwały lub zarządzenia, w trybie określonym w art. 90." - czytamy w treści uzasadnienia.
Uchwała trafiła do Jarosława Wieczorka 10 marca 2023 roku, więc ostateczny termin wydania rozstrzygnięcia nadzorczego upłynął 9 kwietnia. Na druku widnieje data 11 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że wojewoda nie zmieścił się w czasie.
Nie tylko termin
Rada Miasta Chorzów odniosła się również do stawianych w rozstrzygnięciu organu nadzorczego wskazań, które miałyby być powodem stwierdzenia nieważności podjętej przez nich uchwały. Poniżej zamieszczamy uzasadnienie:
Zaznaczyć należy również, że przedmiot uchwały - tj. lokalizacja inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej:
1) nie przylega do pasa drogowego ul. Bytkowskiej w Katowicach - pomiędzy terenem inwestycji, w całości zlokalizowanym na terenie gminy Chorzów, a granicą miasta, stanowiącą jednocześnie granicę pasa drogowego, znajdują się inne nieruchomości, które również znajdują się na terenie gminy Chorzów,
2) nie powoduje ograniczenia w sposobie zagospodarowania pasa drogowego ul. Bytkowskiej - wszelkie prace związane z zagospodarowaniem ul. Bytkowskiej są w takim samym stopniu możliwe,
3) Inwestor nie ma obowiązku składania zapewnienia dostawy ciepła z sieci,
4) Inwestor, ani Tauron Ciepło Sp. z o. o. nie określili sposobu i miejsca przyłączenia do sieci ciepłowniczej,
w związku z czym nie wymaga uzgodnienia z zarządcą drogi.W związku z powyższym wniesienie skargi należy uznać za zasadne.
Za wniesieniem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego w Katowicach głosowało 13 radnych, 5 było przeciw oraz 5 wstrzymało się od głosu. Uchwała została podjęta.
Napisz komentarz
Komentarze