Obchody Dnia Hutnika rozpoczęły się w czwartek 4 maja w Chorzowie Batorym. O godz. 11:00 ze skweru Rotmistrza Witolda Pileckiego przeszedł pochód z udziałem orkiestry dętej, który udał się w kierunku gmachu Dyrekcji Huty Batory. Tam też, pod pomnikiem św. Floriana - patrona Miasta Chorzów - złożone zostały kwiaty.
O godzinie 18:00 w Sanktuarium Św. Floriana odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup Grzegorz Olszowski. Kapłan został powitały w świątyni przez proboszcza Damiana Gajdzika oraz władze miasta.
Pochód Ludzi Ognia
W sobotę 6 maja czekać nas będzie dalszy ciąg uroczystości. Warto pamiętać, że św. Florian patronuje także innym zawodom związanym z ogniem: strażakom, koksownikom, kominiarzom, garncarzom czy piekarzom. Dlatego ulicami miasta po raz pierwszy przejdzie Pochód Ludzi Ognia. Ten wyruszy o godz. 10:00 z ul. Wolności (na wysokości drapacza chmur), a miejscem docelowym będzie chorzowski Rynek.
Z Rynku prosto do Muzeum. Przed nami Florianfest, czyli rodzinne święto hutnicze
Dokładnie rok temu Muzeum Hutnictwa postanowiło sięgnąć do zapomnianych tradycji i powrócić do organizowania radosnego, rodzinnego święta hutniczego, zwanego kiedyś Florianfestem. Teraz przyszedł czas na jego drugą odsłonę, która miejmy nadzieję, znów w niepowtarzalny sposób zespoli hutniczą społeczność nie tylko naszego miasta, ale całego regionu.
Od godz. 12:00 dla gości Muzeum dostępnych będzie niemal 90 atrakcji, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zaplanowano m.in.: Metropolitalny Survival Hutniczy, spacery tematyczne, koncert Orkiestry Dętej Sanktuarium św. Floriana, pokaz hutniczych materiałów filmowych oraz różnego rodzaju warsztaty, w tym: plastyczne z użyciem gliny, tworzenia witraży, laboratoryjne oraz budowania zabawek. Na zakończenie przygotowano z kolei coś specjalnego. Mowa o wybuchowej dobranocce, czyli kontrolowanych pokazach pirotechnicznych.
Harmonogram wszystkich atrakcji organizowanych w ramach Florianfestu można znaleźć >>TUTAJ<<. Warto pamiętać, że na niektóre z nich konieczna jest wcześniejsza rezerwacja prowadzona w godzinach pracy Muzeum pod numerem tel. 32 704 96 31.
Większość atrakcji będzie bezpłatnych, bilet na wystawę stałą w ten weekend to koszt 5 zł.
Napisz komentarz
Komentarze