Największe problemy z nauką gramatyki angielskiej:
- Nauka czasowników nieregularnych
- Nauka angielskich czasów
- Nauka przedimków a, an i the
Jak ułatwić sobie naukę czasowników nieregularnych?
Wielka tabela na kilka stron, a w niej słowa, które stanowią wyjątki od znanych i intuicyjnych reguł. Nic dziwnego, że to właśnie w tym momencie wiele osób zaczyna myśleć, że angielski to trudny język, i kończy swoją przygodę z jego nauką.
Wbrew pozorom, angielskie czasowniki nieregularne nie są tak straszne, jak to wygląda na pierwszy rzut oka. Wystarczy tylko podejść do tego w odpowiedni sposób, np. stosując poniższe tricki:
- ogranicz liczbę czasowników – listy prezentowane w podręcznikach do angielskiego zawierają nierzadko zwroty, które nie są używane na co dzień. Zamiast uczyć się czegoś, z czego i tak nie będziesz korzystać, wykreśl je od razu i nie zaprzątaj sobie nimi głowy w tym momencie. Zobaczysz, że lista od razu będzie wyglądać mniej przerażająco, gdy zniknie z niej tyle pozycji;
- pogrupuj czasowniki – kryterium jest tutaj dowolne. Ważne jest tylko to, by czasowniki w obrębie jednej grupy kojarzyły Ci się z czymś podobnym. Dzięki temu łatwiej przypomnisz sobie wariant odmiany, jeśli wypadnie Ci z głowy;
- ucz się w kontekście – buduj zdania z nowymi formami czasowników i zapamiętuj je w takiej formie. Przyjdzie Ci to łatwiej niż wkuwanie suchych słówek na pamięć, a jednocześnie nie będziesz się zastanawiać, jak wykorzystać je w wypowiedzi na żywo.
Czy angielskie czasy naprawdę są takie trudne?
Problem związany z nauką angielskich czasów nie jest związany jedynie z tym, że jest ich znacznie więcej niż w języku polskim. Największym utrudnieniem jest… Twoje nastawienie do tego. Osoby rozpoczynające naukę języka mają tendencję do zbyt ambitnego podchodzenia do tej kwestii i często próbują nauczyć się wszystkich czasów naraz.
Oczywiście jest to misja z góry skazana na porażkę głównie ze względu na dużą ilość informacji do przyswojenia. W rezultacie pojawiają się trudności przy rozwiązywaniu ćwiczeń, błędy w tworzeniu zdań i wreszcie – brak motywacji do dalszej nauki.
Rozwiązanie problemu jest proste: ograniczyć liczbę czasów do takich, które są rzeczywiście używane na co dzień. Do swobodnego porozumiewania się z osobami anglojęzycznymi wystarczy Ci ich zaledwie 6 – Present Simple, Past Simple, Future Simple, Present Continuous, Present Perfect i Past Continuous.
A, an i the – jak skutecznie nauczyć się przedimków?
Problem z nauką przedimków polega na tym, że nie występują naturalnie w języku polskim. Z tego powodu Polakom uczącym się angielskiego od podstaw zdarza się o nich zapominać albo też dobierać je nieodpowiednio do sytuacji.
Kiedy je stosować? Wtedy, gdy w zdaniu występuje jakaś rzecz lub osoba. Różnica między nimi polega jednak na tym, czy pojawiły się już wcześniej w rozmowie, czy też nie. Jeśli rozmówca wie, o czym mówisz, albo wspominasz o rzeczy jedynej w swoim rodzaju, trafnym wyborem będzie the. Jeśli nie wiadomo, o czym mowa – użyj a lub an w zależności od tego, co okaże się łatwiejsze do wymówienia. An występuje zasadniczo przed samogłoskami właśnie z tego powodu, by ułatwić wymowę.
Poznaj też inne wskazówki ułatwiające naukę angielskiego, które prezentujemy na naszym kanale Spotify szybkanaukapro.
Napisz komentarz
Komentarze