Mocarze Sztuki to zainicjowana przez Fundację Most the Most kampania społeczna, której ideą jest kreowanie mody na wspieranie kultury oraz ochronę dzieł sztuki. W pierwszym jej etapie lokalne muzea z całej Polski zostały zaproszone do zgłaszania eksponatów wymagających prac konserwatorskich.
Spośród 79 zgłoszonych obiektów Komisja Konkursowa wyłoniła 10, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu. W gronie finalistów na pierwszym miejscu znalazła się datowana na XVII w. rzeźba św. Floriana ze zbioru chorzowskiego Muzeum Hutnictwa.
- Nasze starania o wpis obchodów Dnia Hutnika na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego nabierają rozpędu. W tym roku dokumentaliści wyruszyli w teren, aby zarchiwizować metalurgiczne tradycje i zwyczaje żywe na terenie Śląska i Małopolski. Organizatorzy i uczestnicy Dni Hutnika będą dla nas ważnym partnerem w procesie dokonania wpisu. I chyba św. Florian wsparł już te nasze wysiłki, bo oto na horyzoncie pojawiła się szansa na 20 000 złotych z przeznaczeniem na nowe życie jednej z zabytkowych rzeźb "Florka" z naszych zbiorów - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum.
Teraz wszystko w rękach internautów
Z finałowej dziesiątki, wybranych zostanie maksymalnie 5 muzealiów, które otrzymają od Fundacji dofinansowanie na przeprowadzenie prac konserwatorskich. O tym, kto się w niej znajdzie decydować będzie liczba głosów internautów.
Chcąc zwiększyć szansę rzeźby św. Floriana na drugie życie należy zagłosować na nią wypełniając znajdującą się na podstronie Fundacji Most the Most ANKIETĘ. Można to zrobić do 11 czerwca.
- Zachęcamy do zagłosowania w konkursie. Liczymy na wszystkich ludzi ogniowych profesji, wszystkich mieszkańców Chorzowa, w końcu św. Florian jest patronem miasta, jak i tych którzy wierzą w wielką siłę regionalnego dziedzictwa kulturowego – dodaje dyrektor Kowalski.
Polichromowana, drewniana rzeźba Św. Floriana jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych przedstawień świętego na Górnym Śląsku (jest datowana na XVII wiek i pochodzi z miejscowości Miedary). Figura jest nie tylko ważnym zabytkiem sztuki sakralnej dokumentującej pobożność lokalnej społeczności, ale symbolizuje także ogólnoludzkie wartości - takie jak siła, odwaga i poświęcenie - od wieków wpisane w etos górniczo-hutniczej pracy Górnego Śląska. Po konserwacji rzeźba zostanie włączona do stałej ekspozycji Muzeum Hutnictwa jako ważny element związany z tradycją Św. Floriana – patrona hutników, miejscowej katolickiej parafii, Miasta Chorzów i całego regionu górnośląskiego.
Fot. Muzeum Hutnictwa
Napisz komentarz
Komentarze