Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to zainicjowany przez warszawskiego aktywistę - Dominika Kuca projekt, którego celem jest pomoc młodzieży w wyborze otwartej i bezpiecznej szkoły średniej. Na podstawie badań przeprowadzanych wśród uczniów z całej Polski tworzone są Mapy Równości, ukazujące najbardziej przyjazne placówki dla społeczności LGBTQ+.
Za nami V edycja Rankingu
Tegoroczny Ranking dotarł do ponad 2000 szkół, dzięki czemu niemal 20 tysięcy uczniów mogło ocenić swoje szkoły pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+.
Wśród zadanych w badaniu pytań znalazło się to o kluczowe kryterium wyboru szkoły przez młodych ludzi. Jak wskazują ogólnopolskie wyniki - otwartość szkoły, akceptacja i troska o zdrowie psychiczne stoją na równym poziomie co poziom nauczania placówki. Z odpowiedzi wynika również, że aż 81% młodych ludzi wspiera społeczność LGBTQ+, co oznacza rosnącą z roku na rok świadomość w tej kwestii.
- Widzę, że coraz więcej osób w moim otoczeniu uświadamia sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc bezpieczeństwo, mam na myśli nie tylko brak przemocy fizycznej, ale też wspieranie uczniów z grup mniejszościowych, brak dyskryminacji, aktywne przeciwdziałanie sytuacjom, w których ktoś komuś ubliża. Nasz Ranking zbiera informacje właśnie o takich szkołach: zaangażowanych, akceptujących, bezpiecznych - mówi Marcel Długoszewski, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w województwie śląskim.
Które szkoły znalazły się w czołówce?
W zestawieniu krajowym pierwsze miejsce zajęło Liceum "Collegium Gedanense" z Gdańska, drugie I Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" z Warszawy, natomiast trzecie XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.
Oprócz Rankingu Ogólnopolskiego utworzono też Mapy Równości z poszczególnych województw. Dzięki oddanym na Śląsku ponad 1200 głosom, udało się wskazać 10 najbardziej przyjaznych tutaj placówek. Jak się okazało jedną z nich jest Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, które uplasowało się na 10 miejscu.
- LGBT to jest tylko jeden aspekt. W naszej szkole organizujemy mnóstwo różnorodnych programów dla uczniów, czyli dla ludzi. My nie chcemy wykształcić matematyka, fizyka czy chemika, tylko naszym celem jest kształcenie po prostu człowieka. Jeśli młodzież w naszym środowisku szkolnym czuje się bezpiecznie, to myślę, że z takiego wyniku należy być dumnym - podkreśla Przemysław Fabjański, dyrektor I LO w Chorzowie.
Na Mapie Równości województwa śląskiego znalazły się także szkoły z Zabrza, Katowic, Rybnika, Żywca, Będzina, Częstochowy oraz Dąbrowy Górniczej. Poniżej publikujemy zestawienie:
Fot. tyt. Pixabay.com/ Graf. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+
Napisz komentarz
Komentarze