Duże zainteresowanie niewielką ekspozycją prezentowaną w listopadzie w mieszczącym się na terenie Skansenu zabytkowym kościele z Nieboczów, stało się impulsem do stworzenia specjalnej wystawy. I tak oto już od czwartku w klimatycznej przestrzeni Galerii na Piętrze będziemy mogli podziwiać kolekcję strojów i przedmiotów liturgicznych.
– Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. ornaty, głównie tzw. rzymskie/skrzypcowe, kapy liturgiczne, dalmatyki, a także stuły, manipularze i welony kielichowe pochodzące z zasobów parafii na Górnym Śląsku oraz z kolekcji prywatnej. Nazwy te mogą w uszach laików brzmieć dość egzotycznie, na miejscu będziemy mogli się przekonać co się za nimi kryje – zdradza Anna Kulczyk, kurator wystawy, kustosz muzealny MGPE.
Pochodzące z końca XIX wieku oraz I połowy XX wieku eksponaty były używane podczas mszy i nabożeństw sprawowanych przed reformami liturgicznymi po Soborze Watykańskim II. Poprzez wystawę twórcy chcą przybliżyć odbiorcom ważne elementy, które pomagają pogłębić przeżywanie chwil związanych z wiarą, choć obecnie są już rzadko używane.
– Szaty to także kolekcja bogatej symboliki chrześcijańskiej, która nie dla każdego jest w dzisiejszych czasach zrozumiała. Bogactwo i różnorodność przedmiotów stanowiących oprawę dawnej liturgii nie były celem samym w sobie ale miały przekaz teologiczny i w sposób najprostszy – poprzez obraz, kolor, symbol – niosły głęboką treść. Nasza wystawa ma te symbole na nowo ożywić i odczytać współczesnemu odbiorcy – dodaje Anna Kulczyk.
Wystawa pt. "Ad Altare. Dawne szaty liturgiczne ze zbiorów parafii górnośląskich" będzie dostępna od czerwca do grudnia tego roku, a towarzyszyć jej będą oprowadzania kuratorskie oraz wykłady etnograficzne.
Fot. Muzeum GPE Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze